10-vjetori i vdekjes, Korça përkujton poetin Koçi Petriti me vargjet e tij

10 vjetori i ndarjes nga jeta të poetit dhe studiuesit Koci Petriti, është përkujtuar në një aktivitet të organizuar në bibliotekën publike “Thimi Mitko’ të qytetit të korcës. Në prani të familjarëve, miqve dhe shkrimtarëve të ndryshëm, u risollën pasazhe me poezi të Koci Petritit, vlerësuar nga kritika për thjeshtësinë dhe bukurinë e vargut.

Sipas organizatorit Erget Cenolli shumë dorëshkrime dhe fletore të vjetra me poezi të pabotuara u mblodhën në ditët e fundit të jetës së tij në vëllimin “Quaderni”, botuar pas vdekjes.

I biri, Ergys Petriti ka ecur në gjurmët e atë atit, nga i cili ka trashëguar dashurinë për poezinë. Ai e kujton të atin mes vargjesh dhe dashurinë që kishte ai për vendlindjen e tij, Korçën

Koçi Petriti lindi në vitin 1941 në Sovjan të Korçës dhe vdiq pas një sëmundje të rëndë 10 vjet më parë. Vëllimi i tij i parë “Lirikat e Majit”, u pasua dhe me një sërë veprash letrare. Koci Petriti është cilësuar nga kritika si një nga poetët e spikatur të periudhës së pasluftës; pagëzuar si poet i intimes, njihet si mjeshtri i lirikave dhe i baladave. Krahas poezisë, ka dhënë kontribut të rëndësishëm në zhvillimin e gjuhës shqipe, por edhe në studimin e komentit letrar.

SI.E./E.H/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

  • rezi: 20/04/2024 18:04

    Për të mirë kujtohet, por më shumë për Firma e popullit tim, poemë. Mos ja hiqni poemat e socializmit, vlerat e tyre janë të pavdekshme.

    Përgjigju
  • Sondazhi i ditës:

    A po jep rezultate lufta e SPAK ndaj grupeve kriminale?×

Lajmi i fundit

U kap gjatë natës në Skrapar, kush është 27-vjeçari i arrestuar për shtëpi bari në Angli dhe i deportuar në Shqipëri në vitin 2023

U kap gjatë natës në Skrapar, kush është 27-vjeçari i arrestuar për shtëpi bari në Angli dhe i deportuar në Shqipëri në vitin 2023