115 vjetori i Kongresit të Manastirit! Studentja 'ngre' bibliotekën e parë shqipe në qytet! Begaj: Ta ruash gjuhën amtare është thirrje për të ruajtur identitetin kombëtar

115 vjetori i Kongresit të Manastirit! Studentja 'ngre' bibliotekën e parë shqipe në qytet! Begaj: Ta ruash gjuhën amtare është thirrje për të ruajtur identitetin kombëtar

Emira Selimi

Qyteti i Manastirit në Maqedoninë e Veriut, sot për herë të parë, me rastin e 115 vjetorit të “çimentimit” të alfabetit të gjuhës shqipe, ka fituar një bibliotekë me libra në gjuhën shqipe.

Biblioteka u jëtësua me iniciativën e një studenteje dhe shumë donatorëve të tjerë, të cilët kontribuan financiarisht por edhe duke sjellë libra shqip për pasurimin e bibliotekës.

Stuidentja Emir Selimi ka shprehur mirënjohjen e saj dhe ka falenderuar të gjithë kontributorët që ngritën bibliotekënë  e parë shqipe në vendlindjen  alfabetit shqip.

“Faleminderit Kombi im, ju e themeluat Bibliotekën e parë shqipe në Manastir. Kjo Bibliotekë sot u hap”,- ka shkruar Selimi në rrjete sociale.

Pjesamarrës në këtë ditë të shënuar për qytetin e Manastirit dhe jo vetëm, ishte dhe presidenti Bajram Begaj.

“Në 115 vjetorin e alfabetit shqip, në Manastirin e shenjtë të shqipes që bëri bashkë gegë e toskë, myslimanë dhe të krishterë për abecene që kemi sot. Ta ruash dhe të lëvrosh gjuhën amtare nuk është thjesht një thirrje për ruajtjen e një trashëgimie kulturore. Ajo është thirrje për të ruajtur identitetin kombëtar”,- ka deklaruar Begaj.

Iniciativa për ngritjen e bibliotekës së parë shqiope në Manastir lindi vitin e kaluar. Qëllimi i kësaj nisme nga studentja, Emira Selimi, ishte shpëtimi i gjuhës shqipe nga asilimi në Manastir.

Kongresi i Manastirit u mbajt në periudhën 12 - 20 nëntor 1908, mbi çështjen e ndërlikuar të alfabetit shqip, nën kryesinë e Midat Frasherit, me nënkryetar Gjerasim Qiriasin e me sekretar Luigj Gurakuqin.

K.M/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

  • Arbërori: 21/11/2023 17:08

    OHHH SA MREKULLI ËSHTË TË JE SHQIPTARË …!!!

    Përgjigju
  • Sondazhi i ditës:

    Fëmijët vrasin babain në Durrës, a është në krizë familja shqiptare?×

Lajmi i fundit

Policia zbardh atentatin në 'Don Bosko' në janar 2022 ku u vra Erion Çela dhe u plagosën 4 të tjerë

Policia zbardh atentatin në 'Don Bosko' në janar 2022 ku u vra Erion Çela dhe u plagosën 4 të tjerë