14 maji/ Escobar: Shqipëria të garantojë zgjedhje të lira! Rajoni të intensifikojë luftën ndaj korrupsionit

TIRANË- Gjatë një bashkëbisedimi online me gazetarët, nga Brukseli i dërguari i SHBA-së për Ballkanin Perëndimor, Gabriel Escobar është shprehur se Shqipëria duhet të bëjë më shumë progres dhe të intensifikojë përpjekjet sa i takon luftës kundër korrupsionit”

I pyetur nëse Shtetet e Bashkuara të Amerikës do të dërgonin një grup për të monitoruar zgjedhjet lokale te 14 majit, Escobar ishte i drejtpërdrejtë:

“Nuk kam shumë informacion për procesin e monitorimit, por i kujtoj Shqipërisë se duhet të garantojë zgjedhje të lira dhe të ndershme", tha ai. 

I dërguari i SHBA-së për Ballkanin Perëndimor, Gabriel Escobar u ndal gjerësisht tek marrëveshja e Ohrit për të cilën me bindje tha se ka një marrëveshje nga kryeministri i Kosovës Albin Kurti dhe nga presidenti Serb Vuçiç teksa shtoi se zbatimi i Marrëveshjes drejt normalizimit duhet të nisë menjëherë.

“Rruga evropiane e Kosovës dhe Serbisë është jashtëzakonisht e kushtëzuar me zbatimin e kësaj marrëveshjeje”, tha ai.

Zyrtari i lartë amerikan diskutoi edhe për faktin që as Kosova dhe as Serbia nuk e nënshkruan marrëveshjen gjatë takimit në Ohër, ai tha se fokusimi në këtë aspekt është i parëndësishëm, pasi sipas tij, kjo është marrëveshje dhe shihet si e tillë ne sytë e zyrtarëve të lartë të Bashkimit Europian.

B.K./LR/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Topsi: 20/03/2023 19:44

  Eskobar duhet te shikoj zgjedhjet ne usa pastaj te flasi per te tjeret

  Përgjigju
 • Qorri: 20/03/2023 18:52

  Shqipëria është kampione e zgjedhjeve të lira dhe të ndershme. Tërmet,tërmet.....

  Përgjigju
 • Riku: 20/03/2023 17:39

  Kam dindjen qe ky i drejtohet alieneve me kete kerkese...se ndershmerine e zgjedhjeve tona besoj ky e ka te raportuar sa here jane mbajtur... sa per korrupsionin po marrim shembull nga FBI dmth nga me te miret

  Përgjigju
 • Or tej: 20/03/2023 16:33

  Pirdh, pirdh or teeeejjjjj

  Përgjigju
 • Sondazhi i ditës:

  A merr fund kriza në PD me zgjedhjen e kryetarit të ri më 29 korrik?×

Lajmi i fundit

'Lufta' në kryesinë e PD dhe zgjimi i SPAK, lajmet më të bukura për Shqipërinë!

'Lufta' në kryesinë e PD dhe zgjimi i SPAK, lajmet më të bukura për Shqipërinë!