180 të vdekur nga përmbytjet, kancelarja Angela Merkel mbërrin në zonat e shkatërruara nga përmbytjet

Kancelarja Angela Merkel e shoqëruar nga kryeministri Rhineland-Palatinate, Malu Dreyer ishin të pranishëm në komunitetin e Schuld (Rhineland-Palatinate), i cili u godit më rëndë nga përmbytjet për sa i përket numrit të humbjeve të jetëve të qytetarëve.

Në një deklaratë për shtyp pas vizitës në zonën e katastrofës, Kancelarja Merkel tha shumë qartë: "Ne jemi pranë jush." ​​Dhe më tej ajo shtoi: "Gjermania është një vend i fortë. Ne do të mbrohemi nga kjo forcë e natyrës, "- tha Kancelarja dhe u kërkoi qytetarëve të dhurojnë para për të prekurit, pasi kjo është aktualisht më e dobishmja.

Sipas Merkel, kabineti federal do të vendosë një paketë ndihme të mërkurën. Paketa do të përfshijë ndihmë afatshkurtër, afatmesme dhe afatgjatë për ata që preken nga përmbytja. Ka pasur gjithashtu një koordinim të ngushtë me qeverinë e shtetit Rhineland-Palatinate që nga e Premtja.

“Ne jemi këtu për ta bërë të qartë se ne nga pala federale natyrshëm kemi një pamje reale të situatës surrealiste, fantazmë. Është e frikshme, gati do të thosha se gjuha gjermane vështirë se di ndonjë fjalë për shkatërrimin që është bërë. Dhe është tepër ngushëlluese se si njerëzit qëndrojnë së bashku, si ndihmojnë njëri-tjetrin, çfarë solidariteti ka ”, tha Kancelarja Merkel të Dielën pasdite.


Lajmi kryesor:

Situata katastrofale në Europën Perëndimore, shkon në 180 numri i viktimave! Merkel viziton zonat e përmbytura: Gjuha gjermane s'ka fjalë t'i përshkruajë këto pamje


SI.E./M.Q./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Sipas jush Kushtetuta vetëm duhet ndryshuar apo duhet një e re?×

Lajmi i fundit

John

Pas vrasjes së kineastes, Alec Baldwin fotografohet me djalin dhe bashkëshortin e viktimës afër vendit ku ndodhi tragjedia