POP 5

Lajmet më të lexuara të 5 minutave të fundit

VIDEO/ 2 metër e lartë dhe me peshë 1.4 ton. Kush është lopa më e madhe në botë?

E lartë rreth 2 metër, me peshë rreth 1.4 ton është zbuluar së fundi lopa më e madhe në botë , në rajonin  e Maylap në Australinë Perëndimore. E konsideruar si rekordmenia e botës lopa gjigande është dyfishi i madhësisë së pjesës tjetër të tufës së saj.

Pronari i saj e ka quajtur “Knikers” duke e krahasuar me madhësine e një prej makinave të kësaj marke (Knikers) pasi lopa arrin një peshë prej 1400 kg dhe është 1.94 cm.

“E gjatë sa Majkëll Xhordan dhe me peshë më të madhe se makina e markës “Knikers”, ajo është ndër lopët më të mëdha në botë dhe sigurisht më e madhja në Australi. 7 vjeçe, pothuajse 1.94 centimetra e lartë dhe me peshë 1.4 ton, ajo është shumë e madhe për t'u shitur apo transportuar jashtë vendit -,shprehet pronari i saj Xhef Pirson, nga  Liqeni "Preston", në Australinë Perendimore.

Ndërkohe deri më tani nuk dihet nëse kjo lopë do të thyej një rekord të ri, pasi sipas librit të  rekordeve Guinness, rekordi për demin më të lartë deri më sot është  "Bellino",  në komunën Rotonda, Potenza, në Itali.

Sipas njohësive profesionistëve për rracat, edhe demat e racave arrijnë vetëm 1.7m dhe peshojnë 998 kg krahasuar me lopën "Knikers".

b.xh.
Komento

Komente

  • life: 28/11/2018 19:33

    nuk shkruhhet 2 m e gjat ,por 2 m e lart se te kafshet masa trupore matet ndryshe,

    Përgjigju