20 rrugë të kryeqytetit ‘vishen’ me emrat e grave të vrara nga burrat (FOTO)

Emrat e rrugëve të kryeqytetit janë mbuluar me emra të grave të vrara nga burrat e familjeve të tyre! Në shenjë sensibilizimi për dhunën ndaj grave, aktivistë të Kolektivit Feminist në Tiranë ndërmorën një aksion për gratë e vrara nga dhuna ‘patriarkale’ në Shqipëri.

20 emrave të rrugëve të Tiranës, iu ngjitën përsipër emrat e 20 viktimave që u vranë përgjatë vitit 2021. Sipas Kolektivit Feminist vrasja e grave dhe dhuna me bazë gjininë, nuk janë çështje private por shoqërore dhe politike.

M.Q./KT/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • dritan: 15/01/2022 10:28

  Dravo bashkia tani bulevardit kryesore ti vendoset emri ZHELAL MEZIU..... Cfar beni o injorante apo u infektuat nga ZHELAL DERZIU....

  Përgjigju
 • visi: 15/01/2022 10:23

  Bravo po ja kaloni Xhelal Meziut me keto idjotizma, me sa duket leksionet e ketij idjoti qe e mbushi Kamzen ju kane pelqyer..... Po sikur ndonje nga keto grate te kete qene prostitute dhe burri e ka vrare si i behet.... Cdo emer rruge qe nderrohet eshte gomarllek sepse akoma njerzit thone te ZOGU I ZI pale pastaj kur per leket akoma flitet me te vjetrat.... Hiqni dore nga kete budallalliqe se po lini nam....

  Përgjigju
 • popull: 15/01/2022 00:25

  Cfar i keni keto shpikje o bashki tribalesh?! Per sensibilizim fusni programe ne shkolla, dhe per ata qe kryejn krime te tilla duhet vetem denim i perjetshem. Cdo te thot kjo cdo rruge emrin e nje viktime te vrare brenda mureve te shtëpis vet?! Kafsheria Shqipetare e beri dhe nje cudi rradhe.

  Përgjigju
  • Njoni: 15/01/2022 09:50

   Nuk esht bashkia o nari..esht iniciative e shoqates..po lexo pak se ste ben keq

 • Sondazhi i ditës:

  PS pritet të rikandidojë shumicën e kryebashkiakëve aktualë, si mendoni?×

Lajmi i fundit

Polarizimi politik në Ballkanin perëndimor dhe Europën lindore, studiuesit theksojnë rreziqet

Polarizimi politik në Ballkanin perëndimor dhe Europën lindore, studiuesit theksojnë rreziqet