22 vite pas/ Gazetarja shqiptare kujton momentin kur iu vendos tritol në shtëpi, kërkesa për gazetarët: Largoni nga studio politikanë që bëjnë thirrje për luftë

10 Maj 1998i! Data, që më solli dhimbjen më të madhe në jetën time. Me këtë dhimbje në shpirt,që do ta përjetoj tërë jetën, unë klith: Kryeprokurores Arta Marku. Vini në lëvizje dosjen e vendosjes së tritolit, në shtëpinë e gazetares së Koha Jonë, që është pushuar për mungesë provash.Keni një akuzë konkrete nga dëshmitari ocular Izet Haxhia.
10 maji, festohet si dita e Drejtësisë , është data e lindjes së Gazetës “Koha Jonë”, ndërsa unë i drejtohem.

Kolegë gazetarë! Largoni nga studiot telivizive politikanë, që bëjnë thirrje për luftë, konflikt mes shqiptarëve, përndryshe, qytetarët ju quajnë bashkëfajtorë!
Këtë pranverë Shqipëria përjeton një situatë tejet të trazuar dhe fatkeqësisht media, që në tërësi është shndruar në biznes, përcjell nëpër ekranet TV, në gazeta apo portale, thirrjet e politikanëve të Cartur, që ftojnë qytetarët për dhunë, mosbindje civile….

Fatkeqësisht, janë liderët, që në një mënyrë ose tjetër, janë përgjegjës për humbjet njerëzore të viteve 1996-97-98….Janë autorët që deshën të më shfarosnin mua, gazetaren, familjarisht, pse goxoja të bëja detyrën, misionin tim, të përcillja të vertëtën, cfarë ndodhte në Vlorë. Cfarë faji kishin bërë fëmijët e mij, që u gjakosën dhe u rritën me gjurmët e plagëve në trup, bashkëshorti im, të cilit iu shkatërrua kabineti dentar, e vetmja pasuri e familjes?
Me këtë dhimbje në shpirt,që do ta përjetoj tërë jetën, unë klith:

Shqiptarë, ndëshkoni politikanët që kërkojnë konflikt, mosbindje civile, që e quajnë fitore përleshjen, plagosjen e policëve që bëjnë detyrën, të shqiptarëve me njëri tjetrin.
Kolegë gazetarë! Largoni nga studio telivizive politikanë që bëjnë thirrje për luftë, konflikt mes shqiptarëve, përndryshe, qytetarët ju quajnë bashkëfajtorë!/ Nga Zenepe Luka

B.K.//Shqiptarja.com
 • Sondazhi i ditës:

  A po menaxhohet si duhet nga autoritet shtetërore situata e zjarreve në vend?

Komento

Komente

 • Konjak: 11/05/2020 10:53

  Gjithkush krimin e ben ne menyren e vet .Te gjithe ata njerez te politikes apo medias qe ne 96-97 dhane kontributin e tyre maksimal , per perdorimin e popullit ne interes te vet , te paret me pseudo propagandat politike , te dytet , me shkrimet e tyre skandaloze , munden te percanin e pregatitnin nje lufte ,te te gjithe kunder te gjitheve .Vertet mendoni se ne i kemi harruar te gjitha keto barbari ?. Jo zonj,dhe te tjereve si ti !. Ne i kaluam me shum dhimje e humbje , nuk ju kemi harruar , te gjitheve , por zbatuam aktin e madherishem te falies , por ju mbeteni ata qe ishit !.Vjen koha , dhe here pas here provoni, nese populli ju ka harruar , jo, nuk ju ka harruar, por ju ka fal . Te gjith ju , keni veshur mantelin e urtesise dhe dashurise dhe here pas here merni rolin e atdhetarit e heroit te heshtur ,duke propaganduar se keni bere pune te medha , dhe populli , jo vetem se duhet tju respektoje , por duhet tju vleresoje si te paret e kombit . Harrojeni !.

  Përgjigju
 • Ermal: 10/05/2020 15:33

  Zenepja qe pinte gjakun e gardisteve te varare e kishte pak tritolin kjo ndyresire e qelbur e donte ne lule te ballit kurva labe

  Përgjigju
  • Vlonjat: 10/05/2020 16:17

   Zenepja nuk kishte fare lidhje me ngjarjet ne SHIK. Ju dhiaret e PDs i moret ne qafe ata 2 punonjesit e SHIK dhe ka ende idioter qe ende besojne fantazite e Saliut megjithese Izeti jua tha cope dhe tregoi kafsherine e tyre. Jeni perseri ju dhiaret e PDs qe lepiheni me Nikoll Lesin.

 • Vlora: 10/05/2020 14:54

  Po znj Zejnep, duhet te na vije keq per ju..,ju qe bashke me liza hoxhen benit thirrje per te shqyer e vrare punonjesit e shikut vetem pse qene tropojane e kuksiane...vlora i di gjerat sic kane ndodhur znj zejnep, vlora nuk harron

  Përgjigju
 • Tironci: 10/05/2020 14:08

  Drejtori yt ne ate kohe spiuni NIKOLL- LEHSI sot eshe shum prane ketyre huligajve qe ty ta vendosen tritolin dhe te prishen biznesin !dhe ky maskata akoma edhe sot eshe b*th e krye me to qe akoma dalin e bojne thirrje per lufte bile edhe ky pleher bon thirrje per mosbindje civile ky eshte ish pronari. yt banditi Leshi.

  Përgjigju
 • Kriminelet i Leni aty ,, nese Drejtesia vepron,,perpara se ata Kriminele te largohen ..: 10/05/2020 13:55

  Nga Vitet 1990 e deri me sote,,te gjithe Kriminelet me kryesore ,i keni aty .. Ata akoma so te kerkojne gjake derdhje brenda Families Shqiptare ,,deri sa ata nuk Kane dalur perpara Drejtesise. Nese ata ,,nuk dalin perpara Drejtesise ,,gjithcka eshte vetem Demagogji Politike..

  Përgjigju


×

Lajmi i fundit

John

Zjarri në Karaburun, Administrata e Zonave të Mbrojtura paralajmëron: Rrezikon të përparojë në drejtim të zonave të banuara në Dukat Fushë! Banorët të jenë vigjilentë