27 vjet nga masakra e Srebrenicës, Abazoviç kërkon falje: E shpreha mendimin në mënyrë të paqartë! Gjenocidi të mos përsëritet

27 vjet nga masakra e Srebrenicës, Abazoviç kërkon falje: E shpreha mendimin në mënyrë të paqartë! Gjenocidi të mos përsëritet

1657556183_abazovic.jpg

Kryeministri i Malit të Zi, Dritan Abazovic ka kërkuar falje për deklaratën që lidhej me përkujtimin e 27 vjetorit të gjenocidit në Srebrenicë.

 “U kërkoj falje nënave të Srebrenicës për mendimin e shprehur në mënyrë të paqartë. Dihet se çdo vepër varet nga qëllimi i saj. Qëllimi im është paqja. Gjenocidi i kryer kundër boshnjakëve në Srebrenicë të mos përsëritet ndaj askujt”, shkroi ai në Telegram.

Kjo erdhi pasi pati reagime të ashpra nga shoqata të ndryshme dhe përfaqësues të partive politike në Malin e Zi për Abazovic, i cili përkujtoi 27 vjetorin e masakrës së Srebrenicës duke shkruajtur:  

 “Gjenocidi nuk u krye kundër boshnjakëve, por kundër njerëzve, dhe nuk u krye nga ushtritë, por nga politikanët, politika e së keqes, politika e vdekjes dhe politika e mashtrimit”, tha Abazoviq, në përkujtim të 27-vjetorit të gjenocidit kundër boshnjakëve në Srebrenicë.

Më herët, shoqata “Nënat e Srebrenicës” tha se Abazoviq duhet t’iu kërkojë falje të gjithë viktimave të gjenocidit në Srebrenicë.

“Fëmijët tanë u vranë vetëm sepse ishin boshnjakë, ata u vranë nga një ushtri e organizuar. Në Potoçari nuk ka vend për relativizim të krimit”, shkroi shoqata në Twitter.

Ndërsa deputetja e Partisë Socialdemokrate, Draginja Vuksanoviq-Stankoviq shkroi: “Kryeministri i Malit të Zi po e relativizon gjenocidin në Srebrenicë? Turp për ty Dritan”.


Lajmi kryesor:

27 vjet nga gjenocidi i Srebrenicës, Shqipëria përkujton 8 mijë viktimat e masakrës! Kurti: Serbia e mohon me paturpësi! PS: Gjenocidi duhet të shërbente si këmbanë alarmi


A.M./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Arrestimi i mjekut, a po bëhet sa duhet për të luftuar korrupsionin në sistemin shëndetësor?×

Lajmi i fundit

Afera e privatizimit të ish-klubit ‘Partizani', Qirjazi: Ish ministri Oketa më kërkoi firmosjen e shkresave për privatizim

Afera e privatizimit të ish-klubit ‘Partizani', Qirjazi: Ish ministri Oketa më kërkoi firmosjen e shkresave për privatizim