Tiranë, 28-vjeçarja pi helium dhe përfundon në spital! Babai denoncon: E bleu në tabakino! Shpallet në kërkim pronari i dyqanit

Tiranë, 28-vjeçarja pi helium dhe përfundon në spital! Babai denoncon: E bleu në tabakino! Shpallet në kërkim pronari i dyqanit

TIRANË- Pas oksidit të azotit që në masë rinia po e thith me tullumbace për të qeshurat që të shkakton, në Tiranë një vajzë ka përfunduar në spital pasi ka konsumuar helium, gazin që të gjithë e njohim për ndryshimin e timbrit të zërit.

Vajza 28-vjeçare bleu në një tabakino në afërsi të stadiumit “Air Albania” një bombol me helium, dhe pasi e kishte konsumuar, përfundoi në spital.  Rasti u denoncua në polici nga babai i vajzës, i cili mësoi për ngjarjen vetëm kur e bija u dërgua në spital.

Policia ushtroi kontroll në tabakinon e përshkruar në denoncim, e cila rezultoi në pronësi të një 23-vjeçari, të cilin autoritetet e shpallën në kërkim. Aty policia gjeti 2 bombola me lëndë kimike helium. Në gjendje të lirë por hetohet shitësi në tabakino, një 53-vjeçar.

Sa vjen e po bëhet edhe më problematike përdorimi në Shqipëri i gazeve të rrezikshme për shëndetin që po u ofrohen të rinjve si modë.

Pasojat e thithjes së heliumit? 

Thithja e tepërt dhe pakontrolluar e heliumit mund të shkaktojë probleme të përhershme shëndetësore apo edhe vdekje. Simptomat: Dhimbje koke, çorientim dhe humbje e vetëdijes. Ngufatja që rezulton se vështirë vihet re kur konsumohet në mënyrë të tepruar, gjë që e rrit shumëfish rrezikun.

M.Q./SI.E./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

  • Iris: 28/09/2023 02:23

    Ndryshon dhe tonin e zerit ne menyre komike per disa momente.Tek ne bombolat me helium i kane vetem dyqanet qe shesin tullumbace.

    Përgjigju
  • Sondazhi i ditës:

    A parashikoni që Berisha do t'ia lërë trashëgim partinë Argita Berishës?×

Lajmi i fundit

Gjirokastër, nxitet ruajtja e mjeshtërive të gurit

Gjirokastër, nxitet ruajtja e mjeshtërive të gurit