28-vjetori i vrasjes nga mafia, Meta për gjykatësin italian: Arsyeja përse mbetet i pavdekshëm

Në ditën e 28-vjetorit të vrasjes nga mafia të gjyqtarit italian Paolo Borsellino, presidenti i Shqipërisë, Ilir Meta, e ka kujtuar me një citim të fjalëve të tij. Meta sjell një pasazh të fjalëve që Borsellino tha në funeralin e prokurorit Giovani Falcone, gjithashtu të vrarë nga mafia, dhe thotë se kjo është arsyeja përsa ai është i pavdekshëm.

"Në funeralin e Giovanni Falcones, Paolo Borsellino iu drejtua prokurorëve më të rinj: "Unë e di se kush do të jetë i vdekuri i radhës, por unë i kam dhënë fjalën Falcones. Lum ata njerëz që luftojnë për ide të cilat më pas ecin me këmbët e të tjerëve". Ja përse Borsellino është i pavdekshëm!"-shkruan Meta.

Edhe ambasadori i BE-së Luigi Soreca kujton vrasjen e gjyqtarit me një postim në rrjetet sociale. “Çdo 19 korrik, mendja jonë kujton ato momente të tmerrshme të 28 viteve më parë, kur mafia vrau Paolo Borsellinon dhe 5 oficerë policie. Por fjalët e tij vazhdojnë të jenë me ne, për të kujtuar se lufta për një botë më të mirë është një detyrim moral për të gjithë ne. Faleminderit përgjithmonë”.

Giovani Falcone dhe Paolo Borsellino, prokuror dhe gjykatës, janë dy nga njerëzit që luftuan me jetë kundër mafias në Itali në vitet 1990. Të dy ishin të lindur në Siçili dhe u përpoqën që të vinin rregull në këtë rajon, duke nxjerrë para drejtësisë njerëz që bënë krime makabre në atë kohë.

Ne.k.//Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Rabotraumata: 20/07/2020 00:15

  Ik o te ##########*********

  Përgjigju
 • Staplerfahrer: 19/07/2020 21:18

  Si guxon ti permendesh emrin more *********'' '' '' '::_-(-:' *://(

  Përgjigju
 • Latif: 19/07/2020 15:29

  Hipokrit

  Përgjigju
 • Carmona: 19/07/2020 15:15

  Eshte bër kjo drejtesia e Shqiperise si’me qen nje cope leter, ku femijet e vegjel mesojne te shkruajne apo te viztatojne. Mire o META PLERA mire.

  Përgjigju
 • Miri: 19/07/2020 15:11

  Ilir floriri po na jep leksion...Shyqyr qe patem... Adriatik dhallen ca kohe se u arrestuan te gjithe politikanet e korruptuar ...

  Përgjigju
 • Tani: 19/07/2020 15:05

  I pari duhet te ishe ti ne burg.Ke bere gjithe ato te zeza...Pastaj jane edhe ato tre qelbesirat e tjera :Rama,Berisha ,Basha

  Përgjigju
 • genti: 19/07/2020 15:03

  boll o ilir meta ja bere pis emrin deshmoreve te drejtesise per vota! borselino dhe falcone u vrane nga politikan me pak te korruptuar se ty dhe pastaj u qane nga ata qe u vrane. boll o qelbesire ti dhe gjithe politikanet maskarej qe doni kredo politike,boll o te pa skrupullt!

  Përgjigju
 • Arben Metani: 19/07/2020 14:50

  Ti deshiron per shqiperine nje prekuror si Falkone? Kur " Falkonet Shqipetare" u moren ne dosjen tende erdhi Saliu ne shtepine tende nje nate para vendimit te gjykates per videon e D. Priftit. O Ilir e pate mundesine te ishe politicane per popullin, jo pake por 30 vjete, dhe nuk e bere. Ishe politicane i xhepit tend.

  Përgjigju
 • Vloreee: 19/07/2020 14:25

  Futja po*dhes o like futja

  Përgjigju
 • meri: 19/07/2020 13:56

  Nuk besoje se,Metes do t'i pelqente qe,Shqiperi te ket nji Prokuror te till:

  Përgjigju
  • Arbëri: 19/07/2020 14:01

   Likja tall by*en me popullin, sepse e din se do i vie radha edhe likes

 • meri: 19/07/2020 13:50

  Nuk besoje se,Metes do ti pelqente qe,Shqiperia te kishte sot nji

  Përgjigju
 • Sondazhi i ditës:

  Berisha-Meta e partitë e vogla bashkë për zgjedhjet vendore, a mendoni se fitojnë përballë PS?×

Lajmi i fundit

Luftuan në Siri, Maqedonia e Veriut publikon listën me emrat e 15 shtetasve të saj

Luftuan në Siri, Maqedonia e Veriut publikon listën me emrat e 15 shtetasve të saj