30 viktima në Brazil nga çarja e digës së një hidrocentrali! 60 persona rezultojnë të zhdukur, 500 mijë pa energji

30 viktima në Brazil nga çarja e digës së një hidrocentrali! 60 persona rezultojnë të zhdukur, 500 mijë pa energji

Përmbytje në Brazil

Diga e një hidrocentrali në Brazil u ça pas reshjeve të shumta që zgjatën disa ditë, duke shkaktuar përmbytje të shuma dhe vdekjen e të paktën 30 personave. Autoritetet thanë se 60 të tjerë rezultojnë të zhdukur në shtetin e Rio Grandes.

Ndërkohë rreth 15 mijë banorë u detyruan të linin shtëpitë e tyre për shkak të përmbytjeve nga vërshimi i ujit të digës. Ndërsa rreth 500 mijë të tjerë po përballen me mungesën e energjisë elektrike. Shpërthimi i digës shkaktoi panik dhe dëme të shumta në zonat që u përmbytën.

Moti ekstrem u shkaktua nga një kombinm I rrallë I te nxehtit, me lagështi të lartë dhe erëra të forta. President Brazilian Luiz Inácio Lula da Silva vizitoi rajonin e prekur dhe premtoi mbështetje nga qeveria qendrore. Më herët guvernatori I shtetit Eduardo Leite bëri thirrje për mbështetje urgjente , për të shpëtuar njerëzit që ndodhen në rrezikuar në disa bashki. kërkimet për njerëzit e rrezikuar po vijojnë me helikopter.

Por në disa zona për shkak të nivelit të lartë të ujarëve helikopterët e kanë të pamundur të ulen

M.Q./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Si e vlerësoni urdhrin për heqjen e pushimeve verore për policët?×

Lajmi i fundit

Euro 2024/ Përmbysje 'magjike' në Dusseldorf, Ukraina fiton 1-2 kundër Sllovakisë! Grupi E bëhet 'lëmsh'

Euro 2024/ Përmbysje 'magjike' në Dusseldorf, Ukraina fiton 1-2 kundër Sllovakisë! Grupi E bëhet 'lëmsh'