30-vjetori i krijimit të RENEA-s, ish-efektivi: Jemi shfrytëzuar në mënyrë shtazore pa marrë asgjë në këmbim

Ish-efektivi i RENEA-s, Shkëlzen Brahaj

Në 30-vjetorin e krijimit të RENEAS u renditën arritjet e këtij reparti, por ish-efektivi Shkëlzen Brahaj duket se ka jo pak rezerva ndaj drejtuesve. Me një postim në Facebook, Shkëlzen Brahaj thotë se efektivët e këtij reparti janë shfrytëzuar 'në mënyrë kafshërore' dhe se rroga që marrin është e pamjaftueshme. Sipas Brahajt, RENEA është përdorur nga drejtuesit, duke akuzuar se shpeshherë e kanë përdorur edhe si katapultë për t'u emëruar në detyra të tjera.

Postimi i plotë:

Mirëpo i pakënaqur shprehet efektivi i RENEA-s, Shkëlzen Brahaj, i cili si duket nuk është ftuar për të qenë pjese e ceremonisë të 30-vjetorit.

Ai me anë të një postimi në rrjetet sociale me ironi shkruan se thirren në “dasmë” vetëm ata që dinë të “kërcejnë”.

“30 vjet nga krijimi i repartit special RENEA. Askush më mirë se ata djem të atij Reparti nuk e di se çfarë do të thotë 30 vite forcë speciale, 30 vite sakrificë në të gjitha aspektet njerëzore dhe profesionale. Nuk mjaftojnë as 300 vite të flasësh për heroizmat dhe sakrificën e atyre djemve të atij Reparti, por duhen 500 vite të flasësh për ligësitë dhe padrejtësitë qe u janë bërë atyre djemve duke i shfrytëzuar maksimalisht në mënyrë shtazore pa u dhënë asgjë në këmbim, pervec një page qesharake që gjysmën e lënë duke u paraqitur në detyrë orar pa orar.

Dhe persekutimi vazhdon….Do te theksoja që ai repart është mbajtur nga energjia dhe vullneti i çdo pjesëtari(trupe speciale), por është shkelur me këmbë djersa dhe gjaku i tyre nga drejtues të atij reparti (te pamerituar në atë post) të cilin shpeshherë e kanë përdorur për katapultë në detyra të tjera. Komandantë reparti që të shohin si “pronë të tyre” ku dhe në rastin e kësaj feste nuk e marrin mundimin që djem që kanë shërbyer me dekada në atë Repart dhe  me kontribut “vetëmohues” në atë repart nuk marrin as ftesë për këtë feste ku kane gjithë jetën e tyre me të mirat dhe të këqijat e kësaj jete. Drejtuesit aktual të cilët njihen si (15 xhirot rreth fushës) duket që e paskan privatizuar këtë repart dhe në këtë ditë shumë të rëndësishme të 30 vjetorit të krijimit te RENEA-s thërrasin në “dasmë” vetëm ata që dinë të kërcejnë. Publikisht u them se duhet tju vij turp kur mburreni me gjakun e heronjve të RENEA-s dhe se historia mund të keqinterpretohet por kurrë, të fshihet. Lavdi dëshmorëve të rënë në krye te detyres,Respekt heronjve të gjallë (trupe operacionale) Neveri drejtuesve të atij Reparti Elite. Shqipëria e Shqiptarëve” shkruan ai në postimin e tij.

 


Lajmi kryesor:

30 vite nga krijimi i RENEA-s, Nano: Mision, mbrojtja e jetës së qytetarëve deri në vetëmohim! Ministri i Brendshëm: Janë kryer më shumë se 2 mijë operacione të rrezikshme


J.SH./r.k./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Kush i fiton zgjedhjet e pjesshme vendore të 6 marsit?



×

Lajmi i fundit

John

Takimi i ‘sikletshëm’ virtual i Putinit dhe biznesmenëve italianë, mes tensioneve të perëndimit