34-vjeçari vdiq në punë, gjykata liron inxhinierin, avokati: Nuk punonte fare në kompaninë ‘Erald Construction’

34-vjeçari vdiq në punë, gjykata liron inxhinierin, avokati: Nuk punonte fare në kompaninë ‘Erald Construction’

Pallati ku humbi jetën 34-vjeçari

Gjykata e Kurbinit vendosi të lirojë nga qelia dhe të hetojë në gjendje të lirë, inxhinierin e një kompanie ndërtimi, në të cilën humbi jetën një 34-vjeçar që punonte për rikonstruksionin e një pallati në Milot, në kuadër të rindërtimit.

Gjykata e vlerësoi të ligjshëm arrestimin e 55-vjeçarit me banim në Tiranë, Mondi Turhani, inxhinieri i kompanisë “Erald Construction”, por vendosi ndaj tij masë detyrim paraqitje siç ishte kërkuar nga prokurori Arben Nika.

Avokati Edmond Buna pretendoi se 34-vjeçari Marku Debrova nga Elbasani nuk është punonjës i regjistruar pranë komanisë “Erald” dhe se inxhinieri duhet të lirohet nga akuzat.

Turhani u arrestua nga policia të mërkurën me akuzen e shkeljes së rregullave të mbrojtjes në punë.

Punëtori ra nga tarraca e pallatit, ndërsa nga hetimet paraprake rezultoi se në kantinerin e ndërtimit mungonin kushtet e sigurisë në punë.

SI.E./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Alba: 28/05/2022 14:41

  Po pse mos ta nxjerresh komentin ai vdiq e avokati nxjerr te pafajshem nuk e regjistron firma se jan plehra me gjith avokatin.

  Përgjigju
 • Albana piroli: 28/05/2022 14:38

  Ky lloj avokati ketu ne kurbin esht me plehra kushedi sa lek ka mar ka vdek nje njeri crendesi ka nga ka ardh o idjot avokat.

  Përgjigju
 • Jani: 27/05/2022 17:25

  Mbase per keta e ka Rama kur flet per taksime. Te "vetpunesuarit".

  Përgjigju
  • Ku qendron problemi ketu: 27/05/2022 21:14

   Vdesin shqipetaret cdo dite neper pune e shteti ben sehir, gjykata liron te kriminelet e papergjegjshem me argumenta se i punesuari na paskesh qene jo punetor i firmes dhe per keto qe i punesoj e pa dokumenta firma nuk mban pergjegjesi.

 • Sondazhi i ditës:

  Çmimet e hidrokarbureve, a po i mbron Bordi i Transparencës interesat e qytetarëve?×

Lajmi i fundit

Kriza ekonomike thellon varfërinë në Maqedoninë e Veriut

Kriza ekonomike thellon varfërinë në Maqedoninë e Veriut