4 vite burg se theu rregullat anti COVID dhe nxiti protesta, dënimi i parë për ish-udhëheqësen e Mianmarit! Nga nobeliste për paqe në akuzat për gjenocid

4 vite burg se theu rregullat anti COVID dhe nxiti protesta, dënimi i parë për ish-udhëheqësen e Mianmarit! Nga nobeliste për paqe në akuzat për gjenocid

Aung San Suu Ky

Udhëheqësja e rrëzuar e Mianmarit, Aung San Suu Kyi është dënuar me katër vjet burg, i pari në një seri vendimesh që mund ta dënojnë atë me burgim të përjetshëm. Ajo u shpall fajtore me akuzën e nxitjes së dhunës dhe thyerjes së rregullave të COVID sipas një ligji për fatkeqësitë natyrore.

Zonja Suu Kyi përballet me 11 akuza në total. Ajo ka mohuar të gjitha akuzat.

Ajo ka qenë në 'arrest shtëpiak' që nga një grusht shteti ushtarak në shkurt, i cili përmbysi qeverinë e saj të zgjedhur civile. Nuk është e qartë se kur ose nëse zonja Suu Kyi do të vendoset në burg.

Sekretarja e Jashtme e Mbretërisë së Bashkuar Liz Truss dënoi këtë vendim dhe i bëri thirrje Mianmarit të lirojë të gjithë të burgosurit politikë dhe të lejojë kthimin në demokraci.

"Ndalimi arbitrar i politikanëve të zgjedhur rrezikon vetëm trazira të mëtejshme," tha ajo.

Dhe grupi i të drejtave Amnesty i quajti akuzat "false", duke thënë se ishte "shembulli më i fundit i vendosmërisë së ushtrisë për të eliminuar të gjithë opozitën dhe për të mbytur liritë në Mianmar".

Zonja Suu Kyi do të dalë në gjykatë më 14 dhjetor, kur ajo do të përballet me akuzat për posedim të paligjshëm të radiove.

76-vjeçarja është goditur me një sërë akuzash.  Në një rast, zonja Suu Kyi u dënua për shkeljen e kufizimeve të COVID për shkak se përshëndeti një grup mbështetësish gjatë fushatës zgjedhore të vitit të kaluar, ndërsa vetë mbante një maskë dhe mburojë për fytyrën. Në tjetrin ajo u shpall fajtore për nxitje të trazirave për një deklaratë që bënte thirrje për kundërshtim publik ndaj grushtit të shtetit, të paraqitur nga partia e saj pasi ajo ishte marrë tashmë në paraburgim.

Aung San Suu Kyi kaloi gati 15 vjet në paraburgim në duart e ushtrisë midis 1989 dhe 2010 dhe u nderua me Çmimin Nobel për Paqen për punën e saj për të sjellë demokracinë në Mianmar.

Partia e saj, Lidhja Kombëtare për Demokraci (NLD) fitoi një fitore dërrmuese në vitin 2015, por ajo u pengua të bëhej vetë presidente nga rregullat që përjashtonin ata që ishin fëmijë nga shtetas të huaj nga mbajtja e asaj zyre. Ajo konsiderohej gjerësisht si sundimtarja de fakto e vendit.

Megjithatë reputacioni i saj jashtë vendit u dëmtua rëndë nga mënyra se si ajo e trajtoi krizën Rohingya, e cila filloi në 2017. Në vitin 2019, zonja Suu Kyi u paraqit në Gjykatën Ndërkombëtare të Drejtësisë (ICJ) të OKB-së për të mbrojtur vendin e saj kundër akuzave për gjenocid.

K.T./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Mendoni se arrihet objektivi i qeverisë për pagë mesatare 900 euro?×

Lajmi i fundit

Pas një viti heshtje, Elsa Lila flet për arrestimin e bujshëm: Jam e pafajshme

Pas një viti heshtje, Elsa Lila flet për arrestimin e bujshëm: Jam e pafajshme