40 emigrantë të vdekur nga zjarri në një qendër pritjeje në Meksikë! Presidenti: Refugjatët i vunë flakën dyshekëve (Pamjet e rënda)

40 emigrantë të vdekur nga zjarri në një qendër pritjeje në Meksikë! Presidenti: Refugjatët i vunë flakën dyshekëve (Pamjet e rënda)

Pamje nga vendi i ngjarjes

Të paktën 40 emigrantë kanë vdekur nga zjarri në qendrën e emigrantëve në Meksikë. Pamjet e rënda kanë bërë xhiron e botës. Grupet e të drejtave të njeriut kanë fajësuar kushtet e këqija dhe mbipopullimin për një zjarr që vrau të paktën 40 emigrantë nga Amerika Qendrore dhe Jugore në një qendër paraburgimi migrantësh në Ciudad Juárez, një qytet meksikan në kufirin me SHBA.

Presidenti meksikan ka thënë se zjarri, i cili shpërtheu vonë të hënën, u shkaktua nga emigrantët që u vunë zjarrin dyshekëve në shenjë proteste pasi zbuluan se do të depërtoheshin

"Ata nuk mendonin se kjo do të shkaktonte këtë tragjedi të tmerrshme," tha Andrés Manuel López Obrador në një konferencë shtypi. Ai nuk dha më shumë detaje se si vdiqën kaq shumë.

Grupet e të drejtave të njeriut shpesh kanë vënë në dukje shqetësimet për kushtet e këqija dhe mbipopullimin në qendrat e paraburgimit ndërsa SHBA dhe Meksika përpiqen të përballen me nivele rekord të kalimeve kufitare në kufirin e tyre të përbashkët.

"Ju mund ta shihni atë duke ardhur," tha në një deklaratë një grup avokatësh.

"Politika e Meksikës për imigracionin vret. Ngjarjet e natës së kaluar janë një shembull i tmerrshëm se pse organizatat kanë punuar për të kufizuar ose eliminuar ndalimin në Meksikë," tha Gretchen Kuhner, drejtore e Institutit për Gratë në Migrim me qendër në Meksikë, i cili mbështet të drejtat e migrantëve.

Los Angeles Times shkruan se një zyrtar federal meksikan u tha gazetarëve të tij se emigrantët po protestonin sepse 68 persona ishin mbyllur në një qeli të destinuar për maksimum 50 persona dhe ishin privuar nga uji i pijshëm.

Zëdhënësi i OKB-së Stephane Dujarric tha në një deklaratë se sekretari i përgjithshëm bëri thirrje për një "hetim të plotë". Njëzet e tetë nga të vdekurit ishin guatemalanë, tha instituti kombëtar i migracionit të Guatemalës, ndërsa 13 ishin nga Hondurasi, sipas zëvendësministrit të jashtëm të këtij vendi. Përveç 40 që humbën jetën vdiqën, 28 u shtruan në spital pasi u plagosën.

K.T./G.MO/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Shqipëria luan ndaj Kroacisë sfida e dytë në Euro 2024, kush fiton?×

Lajmi i fundit

FOTOT: Ndeshja Shqipëri-Kroaci, spektakël edhe në tribuna! Begaj dhe Balla ndjekin ndeshjen së bashku

FOTOT: Ndeshja Shqipëri-Kroaci, spektakël edhe në tribuna! Begaj dhe Balla ndjekin ndeshjen së bashku