40 gjyqtarë i shtohen sistemit të drejtësisë! Mesazhi i Llagamit: Kultivoni durim dhe përulësi, drejtësia dhe e vërteta e gjejnë vetë rrugën e tyre

TIRANË- Në Këshillin e Lartë Gjyqësor u betuan sot 40 magjistratë të rinj, të cilët kanë përfunduar Shkollën e Magjistraturës në vitin akademik 2022-2023. Kryetarja e Këshillit të Lartë Gjyqësor, Naureda Llagami iu drejtua me një fjalim të gjithë magjistratëve të rinj dhe u uroi suksese në këtë rrugëtim të ri e plot sfida.

Për të gjithë magjistratët, Llagami kishte një porosi, duke u kërkuar që të kultivojnë durim dhe përulësi pasi drejtësia dhe e vërteta e gjejnë vetë rrugën e tyre. Sfida më e madhe, sipas Llagamit mbetet ende që t’i shërbehet qytetarëve ashtu siç ata e meritojnë.

“Kemi bërë në kohë rekord reformën gjyqësore. Kemi 150 raporte vlerësimi që kanë kaluar me sukses dhe kontrollin kushtetues he gjyqësor. A ka ende sfida? Patjetër, më e madhja është si të shërbejmë qytetarit që duhet të jetë në qendër të drejtësisë, sfidë e përditshme për ti shërbyer siç e meriton, si një qytetar i një vendi që aspiron në familjen europiane. Ju uroj suksese në rrugëtimin tuja duke kultivuar durim dhe përulësi se drejtësia dhe e vërteta e gjejnë vetë rrugën e tyre”, tha Llagami.

Teksa 40 magjistratë e rinj bëhen pjesë e sistemit të drejtësisë, Llagami u shpreh se tashmë me drejtësinë e re, nuk është  e nevojshme të kesh lidhje politike, apo ndërhyrje, por gjithçka bazohet në bazë të meritokracisë.

“Ju shumë shpejt do i jeni mirënjohës këtij këshilli që ka bërë të mundur vendosjen e standardeve më të mirë për ngritjen në detyrë dhe lëvizjen paralele. Ju s’do duhet të jeni pjesë e grupimeve të caktuara në sistem as të keni lidhje polikë, por do t’ia dini vetëm vetes suaj. Promovimi mbi meritokracinë është thelbi i krijimit të një trupe gjyqësore, profesionale, të pavarur dhe me integritet”, tha Llagami.

Duke iu referuar reformës në drejtësi, Llagami tha se emërimet e reja do të plotësojnë sadopak vendet vakante të krijuara nga vetingu, teksa zbuloi se as vetë autorët e paketës ligjore, nuk e prisnin që të larguarit të ishin aq të shumtë në numër sa të rrezikoheshin gjykatat.

"KLGJ mbajti në këmbë gjykatat të cilat u vunë në rrezik si pasojë e shkarkimeve që ndodhën në atë masë nga vetingu, sa as hartuesit e reformës në drejtësi nuk e kishin parashikuar", tha Llagami. 

Bazuar në vendet e mbetura vakante vitet e fundit, magjistratët e rinj janë emëruar në detyrë në gjykatat e shkallës së parë në rrethe.

Gjyqtarët që u betuan sot 
1.Ina Yzellari në Gjykatën e Shkallës së Parë të Juridiksionit të Përgjithshëm Elbasan;
2.Klajdi Tërova në Gjykatën e Shkallës së Parë të Juridiksionit të Përgjithshëm Korçë;
3.Aurora Alimadhi në Gjykatën e Shkallës së Parë të Juridiksionit të Përgjithshëm Elbasan;
4.Olta Cenaj në Gjykatën e Shkallës së Parë të Juridiksionit të Përgjithshëm Elbasan;
5. Estjon Venxha në Gjykatën e Shkallës së Parë të Juridiksionit të Përgjithshëm Korçë;
6. Edlira Çota në Gjykatën e Shkallës së Parë të Juridiksionit të Përgjithshëm Lezhë;
7. Elvis Sulejmani në Gjykatën e Shkallës së Parë të Juridiksionit të Përgjithshëm Lezhë;
8. Vladimir Cjapi në Gjykatën e Shkallës së Parë të Juridiksionit të Përgjithshëm Fier;
9. Noel Veizi në Gjykatën e Shkallës së Parë të Juridiksionit të Përgjithshëm Fier;
10.Renis Sheshi në Gjykatën e Shkallës së Parë të Juridiksionit të Përgjithshëm Lezhë;
11.Aldi Kareco në Gjykatën e Shkallës së Parë të Juridiksionit të Përgjithshëm Lezhë;
12.Genci Busho në Gjykatën e Shkallës së Parë të Juridiksionit të Përgjithshëm Fier;
13.Artan Çirraga në Gjykatën e Shkallës së Parë të Juridiksionit të Përgjithshëm Vlorë;
14. Alba Ngresi në Gjykatën e Shkallës së Parë të Juridiksionit të Përgjithshëm Vlorë;
15.Dorentina Mulaj në Gjykatën Administrative të Shkallës së Parë Lushnjë;
16.Klodiana Kryeziu në Gjykatën e Shkallës së Parë të Juridiksionit të Përgjithshëm Fier;
17.Eranda Cufo në Gjykatën e Shkallës së Parë të Juridiksionit të Përgjithshëm Vlorë;
18.Armand Shkurta në Gjykatën Administrative të Shkallës së Parë Lushnjë;
19.Fjorald Behari në Gjykatën e Shkallës së Parë të Juridiksionit të Përgjithshëm Vlorë;
20.Edona Vajushi në Gjykatën e Shkallës së Parë të Juridiksionit të Përgjithshëm Sarandë;
21.Eglantina Biba në Gjykatën e Shkallës së Parë të Juridiksionit të Përgjithshëm Lezhë;
22.Mikel Hysometaj në Gjykatën e Shkallës së Parë të Juridiksionit të Përgjithshëm Sarandë;
23.Dorina Alushi në Gjykatën e Shkallës së Parë të Juridiksionit të Përgjithshëm Fier;
24.Lirim Bulica në Gjykatën e Shkallës së Parë të Juridiksionit të Përgjithshëm Lezhë;
25.Juliana Pjetri në Gjykatën e Shkallës së Parë të Juridiksionit të Përgjithshëm Fier;
26.Egla Mirashi në Gjykatën e Shkallës së Parë të Juridiksionit të Përgjithshëm Shkodër;
27.Nertila Përallaj në Gjykatën e Shkallës së Parë të Juridiksionit të Përgjithshëm Gjirokastër;
28.Elona Mërtiri në Gjykatën e Shkallës së Parë të Juridiksionit të Përgjithshëm Shkodër;
29.Anisa Brinja në Gjykatën e Shkallës së Parë të Juridiksionit të Përgjithshëm Shkodër;
30.Elena Tafa në Gjykatën e Shkallës së Parë të Juridiksionit të Përgjithshëm Korçë;
31Lumturi Zhupa në Gjykatën e Shkallës së Parë të Juridiksionit të Përgjithshëm Berat;
32 Ilirjan Hysa në Gjykatën e Shkallës së Parë të Juridiksionit të Përgjithshëm Berat;
33.Entela Selmanaj në Gjykatën e Shkallës së Parë të Juridiksionit të Përgjithshëm Gjirokastër;
34.Entiljano Spahiu në Gjykatën e Shkallës së Parë të Juridiksionit të Përgjithshëm Sarandë;
35.Ervin Kore në Gjykatën e Shkallës së Parë të Juridiksionit të Përgjithshëm Korçë;
36. Romeo Merruko në Gjykatën e Shkallës së Parë të Juridiksionit të Përgjithshëm Dibër;
37. Mevlute Çaushi në Gjykatën e Shkallës së Parë të Juridiksionit të Përgjithshëm Dibër;
38.Orald Hoxha në Gjykatën e Shkallës së Parë të Juridiksionit të Përgjithshëm Dibër;
39. Ajshe Xhafa në Gjykatën e Shkallës së Parë të Juridiksionit të Përgjithshëm Kukës;
40. Enkeleda Halilaj në Gjykatën e Shkallës së Parë të Juridiksionit të Përgjithshëm Dibër.

SI.E./KT/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Xhoni: 20/10/2023 15:46

  E kane merak vete tani Ata as nje leke ne gjykat, as nje investim ne shqiperi,sps spiunon komshiu ,asnje femije ketu sps e spiunon shoku klases ,asnje dashnor/e shqiptare sps bene vidio ,me politikanet mos u perplas sps te cojn Spakun ... karrier te mbare mbas u vdesin njerz ne salle gjyqit e femije ne shtepi ,te kuptoni kush jeni ne te vertet pa perjashtim !!!

  Përgjigju
 • asolingo: 20/10/2023 14:45

  Po moj zonje po dhe durimi ka kufi,per disa çeshtje qe ja bejne MU nuk eshte e nevojshme te priset.

  Përgjigju
 • XXXX: 20/10/2023 14:05

  40 "petritet" mbajini ne kontroll se keta fillimisht do nxjerrin shpenzimet. Me pas do shperblejne " bamiresit" dhe mbase mbase ka ndonje pej tyre qe e ka seriozisht .Ketij te fundit SUKSESE ne RRUGEN E VESHTIRE TE DREJTESISE , plot me tela me gjemba nga te gjitha anet.

  Përgjigju
 • populli: 20/10/2023 13:22

  40 analfabeter funksional...dikur 6 mujorshat e birishes, sot patronazhistet e rilindjes dhe bijte e te korruptuarve qe i shkarkoi vetingu !

  Përgjigju
 • Sondazhi i ditës:

  Kuvendi kërkon që Greqia të heqë ligjin e luftës, si e vlerësoni?×

Lajmi i fundit

Vuçiç ndan foton me Ramën dhe Orban nga samiti në Britani: Më e lehtë me miqtë

Vuçiç ndan foton me Ramën dhe Orban nga samiti në Britani: Më e lehtë me miqtë