PERSONAZH/ 80-vjeçarja nga Troshani i Lezhës, një jetë punë me tezgjah: E fillova me pajën e vajzës, do ta lë kur të mbyll sytë

Taze Lazri nisi të punonte në tezgjah kur 40 vite më parë iu desh t’i përgatiste pajën e nusërisë së bijës. Sot ajo 80 vjeç, por kjo nuk e pengon që të punojë çdo ditë me të njëjtin pasion.

“Tash 40 vjet e bëj këtë punë. E kam filluar ngadalë-ngadalë duke bërë shtrojca, çarçafë, jastëk etj”-shprehet Lazri.

Nevoja për të siguruar të ardhura ishte fillimisht ajo që e nxiti atë të mos hiqte dorë nga ky zanat, por pavarësisht viteve që mban mbi supe, Tazja vazhdon të mos ndjejë lodhje.

“Kur kam filluar kam filluar vetëm pajën e vajzës. U martua vajza e pastaj fillova të punoj dhe për vete e për fëmijët”-shprehet artizanja.

80-vjeçarja nga Troshani i Lezhës nuk e ka aspak të vështirë të kombinojë fijet në vegët mbi 50-vjeçare, ndërsa thotë se këtë punë do ta bëjë deri sa të mbyllë sytë.

“Kur s’ka njeriu para, pastaj një anë do mësoj njeriu për të ftuar ndonjë gjë. U bëra 80 vjet, jam mësuar duke bërë çdo gjë. Nuk e lë , kur të mbyllë sytë ndoshta e le krejt”-shprehet Lazri.

Zadrima e Lezhës është një ndër zonat që vazhdon të ruajë traditën e  larmishme të etnografisë me punime artizanale me dorë, grep dhe tezgjah.

/r.k./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    PS pritet të rikandidojë shumicën e kryebashkiakëve aktualë, si mendoni?×

Lajmi i fundit

Polarizimi politik në Ballkanin perëndimor dhe Europën lindore, studiuesit theksojnë rreziqet

Polarizimi politik në Ballkanin perëndimor dhe Europën lindore, studiuesit theksojnë rreziqet