5 këshilla që iu ndihmojnë të bini nga pesha

5 këshilla që iu ndihmojnë të bini nga pesha

Foto ilustruese

Ndjekja e një diete të shëndetshme dhe të duhur për trupin tuaj është e rëndësishme për të humbur peshën që dëshironi. Më poshtë iu rendisim disa këshilla e sugjerime që do t’ju ndihmojnë në rrugëtimin.

Pini shpesh ujë

Para vakteve, pini sasi të mëdha uji pasi kjo gjë iu bën të ngopeni dhe të konsumoni më pak ushqim.

Konsumoni vezë për mëngjes

Konsumimi i vezës në mëngjes të jep ndjesinë e ngopjes për orët në vijim.

Konsumoni kafe dhe çaj jeshil

Kafja dhe çaji jeshil kanë mjaft antioksidantë që ndihmojnë në përshpejtimin e metabolizmit.

Evitoni ushqimet me sheqer dhe karbohidrate

Nëse dëshironi të humbni peshë duhet të eliminoni sasinë e sheqerit pasi me rritjen e nivelit të sheqerit në gjak, nxit nepsin.

Shtoni përdorimin e erëzave në gatime

Disa erëza si speci djegës kanë përbërës që përshpejtojnë metabolizmin. Shija e tyre e fortë do t’ju bëjë të ndjeheni më të ngopur.

Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    'Rasti Qefalia', a fshihen gjobat pas akuzave të Këlliçit, Nokës, opozitës?×

Lajmi i fundit

VIDEO/ ​ Zjarr në një banesë në Lazarat

VIDEO/ ​ Zjarr në një banesë në Lazarat