5 miliardë shikues dhe 110 rrjete televizive, Euro 2024 festë për globin

5 miliardë shikues dhe 110 rrjete televizive, Euro 2024 festë për globin

Trofeu i Europianit

Nga 14 qershori - 14 korrik Europiani "Gjermani 2024" do mbërthejë globin dhe festa e madhe sportive e Kontinentit të Vjetër do ndiqet nga më shumë se 5 miliardë teleshikues dhe do transmetohet nga më shumë se 100 kanale televizive në mbarë globin.

Parashikohet që mbi 5 miliardë persona ta ndjekin nga televizori këtë kampionat me finalen që do t’i kalojë 300 milionë njerëz. Në të gjithë botën janë mbi 100 kanalet kanalet televizive që do të transmetojnë këtë eveniment.

Rreth 2.7 milionë tifozë do të jenë të pranishmit në stadium në 51 përballjet e këtij turneu. 12 milionë tifozë të tjerë priten në hapësirat e tifozëve në qytetet gjermane, që do të pajisen me ekranë gjigandë për "Fan Zone".

Kujtojmë se pjesë e Grupit B të Euro 2024 është edhe kombëtarja shqiptare, e cila ka rivalë emra si Spanja, Kroacia dhe Italia.

S.DH/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    A duhet miratuar rezoluta anti-korrupsion e propozuar nga PS?×

Lajmi i fundit

Zhvatën mijëra qytetarë përmes mashtrimit me mikrokreditë, Gjykata e Tiranës lë në fuqi masat për 8 të arrestuarit! 1 në kërkim

Zhvatën mijëra qytetarë përmes mashtrimit me mikrokreditë, Gjykata e Tiranës lë në fuqi masat për 8 të arrestuarit! 1 në kërkim