Këto janë 5 vendet që po hapen dhe jetojnë me pandeminë

Këto janë 5 vendet që po hapen dhe jetojnë me pandeminë

Më shumë se 18 muaj në pandeminë e koronavirusit, një numër vendesh kanë vendosur se është koha për t'u hapur dhe për të miratuar një model "të jetosh me Covid".

Disa kanë norma të lakmueshme të vaksinimit; të tjerët kanë vendosur që kostot e kufizimeve të vazhdueshme ekonomike dhe sociale të jenë më të mëdha se përfitimet.

Po cilat janë vendet që kanë vendosur të jetojnë me pandeminë?

Danimarka: Vendi që deklaroi masat paraprake

Qeveria daneze hoqi të gjitha kufizimet e mbetura të koronavirusit në vend më 10 shtator, duke thënë se Covid-19 nuk ishte më "një sëmundje e cila është një kërcënim kritik për shoqërinë".

Singapor: Përpjekja për të jetuar me Covid, por Delta nuk po ndihmon

Qeveria e Singaporit njoftoi në qershor se po planifikonte të lëvizte drejt një jetese me strategjinë Covid - duke u përpjekur për të kontrolluar shpërthimet me vaksina dhe monitoruar shtrimet në spital në vend që të kufizonte jetën e qytetarëve.

Autoritetet filluan të lehtësojnë disa kufizime në gusht, duke lejuar njerëzit e vaksinuar plotësisht të darkojnë në restorante dhe të mblidhen në grupe prej pesë vetash, nga dy.

Tajlandë: Marrja e ngadaltë e vaksinës, por gjithsesi po hapet

Tajlanda planifikon të rihapë Bangkokun dhe destinacionet e tjera të njohura për vizitorët e huaj muajin e ardhshëm, thanë zyrtarët javën e kaluar, ndërsa kombi i Azisë Juglindore përpiqet të ringjallë industrinë e tij kryesore të turizmit pavarësisht rritjes së numrit të infeksioneve.

Sipas programit të zgjeruar, turistët që janë të vaksinuar plotësisht kundër Covid-19 dhe angazhohen për një regjim testimi do të lejohen të hyjnë në kryeqytet, Hua Hin, Pattaya dhe Chiang Mai, sipas Reuters.

Afrika e Jugut: Lehtësimi i kufizimeve, por Delta është ende një kërcënim

Afrika e Jugut ka filluar të lehtësojë disa kufizime të Covid-19 ndërsa normat e infeksionit zvogëlohen në vend.

Ndër masat e tjera, shtetrrethimi gjatë natës në mbarë vendin është shkurtuar në 11 pasdite deri në 4 të mëngjesit, madhësia e tubimeve të lejuara është rritur në 250 njerëz brenda dhe 500 jashtë, dhe kufizimet në shitjet e alkoolit janë zvogëluar më tej.

Kili: Shkalla e lartë e vaksinimit do të thotë që turistët mund të kthehen

Kili është vlerësuar ndërkombëtarisht për fushatën e tij të qetë dhe të suksesshme të vaksinimit . Sipas raporteve të fundit të ministrisë së shëndetësisë, gati 87% e kilianëve të kualifikuar janë plotësisht të vaksinuar.

Vendi tashmë ka filluar të shpërndajë vaksina përforcuese për ata që janë plotësisht të vaksinuar. Autoritetet shëndetësore të enjten miratuan përdorimin e vaksinës kineze Sinovac për fëmijët e moshës gjashtë vjeç e lart; vaksinimet filluan të hënën.

Pavarësisht kërcënimit të paraqitur nga varianti Delta, qeveria të mërkurën njoftoi lëvizje për të rihapur vendin për turizmin ndërkombëtar nga 1 tetori, pikërisht në kohën e sezonit veror të kombit të hemisferës jugore.

G.MO/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Hetime për korrupsion dhe pastrim parash për Gërdecin, do bëhet drejtësi?×

Lajmi i fundit

Analiza e 'The Guardian': Fëmijët shqiptarë vijnë në Britani për siguri, por përballen me mizoritë e Home Office, gjakmarrja çështje e dytë më e rrezikshme

Analiza e 'The Guardian': Fëmijët shqiptarë vijnë në Britani për siguri, por përballen me mizoritë e Home Office, gjakmarrja çështje e dytë më e rrezikshme