50-vjeçari vdiq teksa punonte në ndërtim, Gjykata e Lezhës cakton arrest shtëpie për administratorin e pallatit dhe punëtorin

LEZHE- Katër ditë pas vdekjes së punëtorit të ndërtimit në Shëngjin, Gjykata e Lezhës ka liruar nga qelia administratorin e kompanisë Martin Kovaçi dhe punëtorin Eduard Frroku.

Në seancën gjyqësore të zhvilluar më dyer të mbyllura, gjyqtari i Lezhës, Lirim Bulica pranoi kë rkesën e prokurorit Françesk Ganaj, duke e cilësuar të ligjshem arrestimin e dy personave dhe vendosi ndaj tyre masen e sigurise "Arrest në shtëpi", për vepren penale “Shkelja e rregullave të mbrojtjes në punë”.
 Ndërsa në kërkim për aksidentin në punë është 34-vjeçarit Edmond Marku drejtues teknik i kompanisë.  Në pallatin që po ndërtonte Kovaçi në Kune të Shëngjinit, të shtunën e 11 majit, 2024  humbi jetën punëtori Preng Gjoni, pasi i ra dërrasë druri mbi kokë . 

Ai u dërgua pa shenja jete në spital, ndërsa nga hetimet rezultoi se 50-vjecarit i ra një dërrasë në kokë, teksa punonte në katin e parë të objektit. Burimet policore thane se viktima ishte i siguruar dhe objekti disponon leje ndërtimi.

Deri në këtë fazë të hetimit dyshohet shkak është bërë mungesa e kushteve të sigurisë teknike në punë. Ky ishte aksidenti i dytë që u shënua në Shëngjin, zonën bregdetare që është kthyer në kantier te madh ndërtimi.

SI.E./S.G/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Zgjedhjet parlamentare 2025, sipas jush si duhet të votojë diaspora?×

Lajmi i fundit

Gjendet tjetër kontejner me kokainë në Pire! Policia sekuestron edhe 100 kg kokainë në port

Gjendet tjetër kontejner me kokainë në Pire! Policia sekuestron edhe 100 kg kokainë në port