54 shoferë të arrestuar dhe 371 patenta të pezulluara në 1 javë/ Lleshaj paralajmëron ashpërsim të ligjit për 'të papërgjegjshmit'

TIRANË- Ministri i Brendshëm Sandër Lleshaj ka paralajmëruar ashpërsim të ligjeve ndaj shoferëve të papërgjegjshëm që bëhen burim aksidenti. Referuar shifrave alarmante ku në një javë janë arrestuar 54 shoferë dhe janë pezulluar 371 patenta, Lleshaj bën me dije se në javët në vijim do të prezantohet një plan masash me anë të së cilit do të ofrohet më shumë siguri rrugore, si dhe ka ftuar çdokënd për rekomandime.

"Papërgjegjshmëria në qarkullimin rrugor po merr përgjigje të fortë nga Policia e Shtetit. Kjo qasje do të njohë intensifikim të mëtejshëm çdo ditë që vjen. Papërgjegjshmëria në rrugë vret më shumë njerëz sesa vetë krimi... ndaj të gjitha forcat duhet të bashkohen për të mbrojtur jetën njerëzore, përballë saj. Në javët në vijim do të prezantohet një paketë e plotë masash ligjore, administrative, operacionale dhe teknike për më shumë siguri në rrugët tona... ..Të gjithë janë të ftuar për kontribut me ide, propozime dhe rekomandime në të gjitha këto fusha. Së shpejti do të ofrohen edhe mundësi teknike për qytetarët që duan të angazhohen në këtë proces shumë të rëndësishëm", shkruan Lleshaj.

Postimi i plotë i ministrit të Brendshëm Sandër Lleshaj

Nga 1-13 janari 2020 si pasojë e aksidenteve, ku në 80% të rasteve shkak ka qenë shkelja e rrgullave të qarkullimit rrugor, kanë humbur jetën 6 persona në 37 aksidente rrugore dhe 34 të plagosur lehtë edhe 3 të plagosur rëndë.

B.K./r.k./Shqiptarja.com
 • Sondazhi i ditës:

  Vrasje, atentate, plagosje! A ju duket shqetësuese situata kriminale në vend?

Komento

Komente

 • Asllani: 14/01/2020 07:07

  I nderuar Minister, druaj se eshte po krimi qe po vret ne rruget e Shqiperise. Krimi dhe korrupsioni ne autoshkolla eshte ai qe po merre jete njerzish. DQeveria duhet te tregohet me proaktive dhe autoshkollat duhet te tregohen me te rrepta ne dhenien e patentave. Nuk ka vlere te njellojte heqja e patentes se sa mos dhenia e saj ne rradhe te pare.

  Përgjigju
 • Lali: 14/01/2020 02:23

  Kapin vec fakirat e hallexhit se kur vjen puna te makinat e mira sja ma cunave te Lleshajt me ngrejt tabelen se iken Polici me gjith tabel

  Përgjigju
 • Emigrant: 14/01/2020 00:28

  H A J D U T E T e. SH T E P I J A VE TE EMIGRANTEVE Z LLESHAJ PRIT NDONJE DITE. SE DHE SHTEPINE TENDE KANE PER TE VJEDHUR

  Përgjigju
 • Turi: 13/01/2020 22:33

  Po pra abuzues te medhej ata, po a ka arrestuat ndonjehere shcba ndinke drejtor apo shef komisariati ne keto vite? Se peshku thone qe qelbet nga koka? A kane fuqi disa police te vinekte te marrin 7000 € per nje ndertim dhe shefat adine gje? Apo gjithmone i vogli e ha e ktu mbyllet cdo gje.

  Përgjigju
 • Liku: 13/01/2020 20:51

  Me gjithe keto masa prap ka shkeles brenda qytetit qe shkelin rregullat e qarkullimit

  Përgjigju
 • Kafsha: 13/01/2020 20:26

  Derrmojini gjith Jorgot

  Përgjigju


×

Lajmi i fundit

John

Reagon liderja e opozites bjelloruse: U largova për hir të fëmijëve