7 krerë partish joparlamentare, jo më pasaportë diplomatike! Vendimi i fundit: Përveç SPAK, pasaportë edhe gjyqtarët e GJKKO

Kryetarët e partive politike jo parlamentare, duhet të dorëzojnë pasaportat diplomatike, të cilat do t’i mbajnë vetëm kryetarët e atyre partive që kanë përfaqësi në Kuvendin e Shqipërisë. Qeveria vendosi këtë të mërkurë të publikojë kritere të reja për dhënien e pasaportës diplomatike. Nisur edhe nga numri i lartë i partive politike të regjistruara në Gjykatën e Tiranës, plot 131 të tilla, gjysmës së të cilave nuk u dihet kryetari e as adresa.

Sipas vendimit të fundit të këshillit të Ministrave, pika 15 e shtojcës 2, ndryshohet nga “Kryetarët e Partive Politike”, në “Kryetarët e Partive Parlamentare”. Po ashtu, pjesë e vendimit është dhe përfshirja e gjyqtarëve të Gjykatës së Posaçme të shkallës së parë dhe Apelit, në listën e mbajtësve të këtyre pasaportave, përveç prokurorëve të SPAK. Pjesë e trupës më pasaportë diplomatike do të jetë dhe Sekretari i Përgjithshëm i Gjykatës Kushtetuese.

Në vendimin e qeverisë sqarohet se, ata që nuk mund të mbajnë më pasaportën diplomatike, kanë të drejtë të përdorin pasaportat aktuale, deri në afatin e vlefshmërisë së tyre, pa të drejtë rinovimi.

Kryetarët e Partive të cilët do të vijojnë të mbajnë pasaportën diplomatike janë 9: Fatmir Mediu, Partia Republikane. Agron Duka, Partia Agrare Ambientaliste: Dashamir Shehi, Partia Lëvizja Për Zhvillim Kombëtar. Shpëthim Idrizi, Partia për Drejtësi Integrim e Unitet. Vangjel Dule, Partia për Bashkimin e të Drejtave të Njeriut. Tom Doshi, i cili ishte i regjistruar si kryetar i Partisë Socialdemokrate. Lulzim Basha, i cili figuron ende si kryetar i PD dhe Kryeministri Edi Rama, qoftë si kryeministër, por edhe si kryetar i Partisë Socialiste.

Ndërkohë, u hiqet e drejta për të mbajtur pasaportë diplomatike, Adriatik Alimadhit, Partia e Ballit Kombëtar. Myslim Murrizit, Partia Lëvizja Demokratike Shqiptare. Astrit Patozi, Parti Bindja Demokratike. Aleanca për Bashkimin Popullor, Selami Janisheri dhe Ora e shpresës Konservatore Kujtim Gjuzi. Jozefina Topallit e Partia Lëvizja për ndryshim, Edmond Stojku, i Partisë Alenaca Demokracia e re. Arian Galdini, Partia Lëvizja e re.

A.M./r.k./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    A duhet të zhvillohen zgjedhje të reja në komunat në veri të Kosovës?×

Lajmi i fundit

Avokati zbulon bisedën e Tahirit në qeli me një kriminel: Më vjen shumë turp që po dal unë dhe ti je në burg! Ja ironia e gazetares

Avokati zbulon bisedën e Tahirit në qeli me një kriminel: Më vjen shumë turp që po dal unë dhe ti je në burg! Ja ironia e gazetares