77 mandate PS-ja?

Foto ilustruese

“Do të kishim marrë jo 74, por 77 mandate, nëse shumë nga ata që na votuan nuk do të kishin ngatërruar numrin rendor të kandidtatit socialist me numrin rendor të partive të tjera në fletën e votimit”, tha Rama gjate konferencës së sotme për shtyp.

Mund të jetë e vërtetë, por nuk mund të verifikohet zyrtarisht kjo hipotezë e Ramës. Ajo që mund të verifikohet zyrtarisht, përmes të dhënave zyrtare të votave në KQZ (që po vërteton se numërimi, të paktën, ka qenë i saktë), është se PS-ja mori mbi 104 mijë vota TË VLEFSHME më shumë se ç’i duheshin për të siguruar 74 mandatet që mori (shihni tabelën shoqëruese).

Konkretisht, në qarkun Tiranë, ajo mori 21,715 vota më shumë se ç’i duheshin për 18 mandatet që mori. Për një grusht votash, do të kishte kapur mandatin e 19-të…

Në qarkun Elbasan, ajo mori 20,078 vota më shumë se ç’i duheshin për 8 mandatet që mori. Për një grusht votash, do të kishte kapur mandatin e 9-të…

Në qarkun Dibër, ajo mori 14,232 vota më shumë se ç’i duheshin për 2 mandatet që mori. Për një grusht votash, do të kishte kapur mandatin e 3-të…

Për qarqet e tjera shihni tabelen.

J.GJ./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Takimi i 7 mes dy qeverive Shqipëri-Kosovë dhe 16 marrëveshjet e nënshkruara i konsideroni:×

Lajmi i fundit

John

Mos i besoni politikanit Sali Berisha?!