8 Marsi, Fieri mbledh gra nga të gjtha qytetet me një thirrje të përbashkët: Jepi zë zërit tënd! (VIDEO)

Përveç kryeqytetit, edhe qyteti i Fierit është përfshirë nga Dita Ndërkombëtare e Gruas, 8 Marsi, ku Platforma Kombëtare për Gratë, ka mbledhur gra nga i gjithë vendi.

Një pankartë e madhe ngjyrë e gjelbërt me shkrimin "Jepi zë zërit tënd" është vendosur në qendët të Fierit.

"Ky event organizohet nga rrjeti vullnetar Platforma Kombëtare për Gratë, një manifestim protestë për të vijuar në takmin rajonal ku do të marrin pjesë të gjitha gratë e ardhura edhe nga vende të tjera", është shprehur organizatorja.

Pjesë e organizimit janë vënë edhe gratë rome, të cilat janë të diskriminuara, të përjashtuara dhe të lëna në një cep të shoqërisë.

Gratë janë mbledhur për të bërë përpjekjen e tyre për zbatimin e të drejtave të grave dhe uljen e fenomentit të dhunës.

Gjthashtu kanë dhënë nga një mesazh gra të cilat janë pjesë e qytetit të Fierit apo nga qytet të tjera.

"Jemi dy gra të ardhura nga Kavaja, jemi bërë pjesë e veprimtarisë në vitin 2006 dhe nuk heqim dorë asnjëherë që të jemi gjithmonë forcë e juaja.

Gratë janë forcë e madhe e ndryshojnë botën dhe nuk duhet të lëjojmë dhunimin e gruas, ky fenomen që po na vret dita ditës, të gjitha do të bëjmë më të mirën e mundëshme", ëhtë shprehur ajo.

Një grua tjetër thotë se zëri i tyre duhet të dëgjohet në të gjithë botën, sepse nga ajo ka nisur jeta.

Një nga anëtarët e platformës është edhe një pjesëtare e këshillit bashkiak e cila është bërë pjesë në vitin 2013.

Gruaja me profesion mësuese ka nisur me një thëne të fortë: Pas një burri të fuqishëm fshhet një grua e fortë dhe e zgjuar.

"Kam ardhur këtu për t'i dhënë një shtysë forcës së grave", ka thënë ajo.

Nazmija është një mësuese, anëtare tjetër e platformës, e cila ndodhet në Fier  për Ditën Ndërkombëtre të Gruas.

Sipas saj gruaja duhet të mendojë dhe të mbrojë interesat e saj dhe kur të marrë një detyrë, duhet të flasë me zërin e gruas, vetëm në këtë mënyrë mund ta arrijë qëllimin.

Organizimet e shumta të 8 Marsit kanë vënë në qendër figurën e papërsëritshme të gruas.

1583669105_fier1.jpg


Lajmi kryesor:

8 Marsi festë dhe protestë, gjesti i veçantë i policisë në Vlorë! Rama 'thumbon' paraardhësit, Meta: Gratë s'duhet të keqpërdoren nga politika


/b.ha./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    BE heq kufizimet dhe pak raste ditore, a mendoni se mbaroi pandemia në Shqipëri?×

Lajmi i fundit

John

Rama poston thënien e Mit'hat Frashërit: Nuk mund të punojmë për vendin tonë, po nuk patëm një dashuri për çdo cep të Shqipërisë