808 raste të reja dhe 3 të vdekur nga COVID-19 në 24 orët e fundit në vend

808 raste të reja dhe 3 të vdekur nga COVID-19 në 24 orët e fundit në vend

Spitali Infektiv, foto ilustruese

808 qytetarë kanë rezultuar të infektuar me COVID-19 gjatë 24 orëve të fundit ë vend, ndërsa 3 persona kanë humbur jetën nga virusi, bëri me dije Ministria e Shëndetësisë.

Rastet e reja kanë dalë nga 2075 testime që janë kryer, nga ku kanë rezultuar edhe 763 të shëruar. Që prej fillimit të pandemisë në vend, janë konfirmuar 304.950 raste shërimi nga COVID.

Aktualisht në të gjitha qarqet e Shqipërisë janë 7.638 qytetarë të infektuar me virusin, 26 prej të cilëve po marrin trajtim të specializuar në spital.

Nisur nga rritja e numrit të qytetarëve të prekur nga COVID-19, Ministria e Shëndetësisë i bën sërish thirrje qytetarëve të mos neglizhojnë vaksinimin anticovid, posaçërisht në këtë periudhë të rritjes së kontakteve, për shkak të lëvizjeve përgjatë sezonit veror.

Statistika (5 Gusht 2022)

Raste të reja ditore    808

Të shëruar në 24 orë    763

Të shtruar në spitale       26

Humbje jete në 24 orë     3

Testime ditore    2075

Testime totale   1,927,660

Raste pozitive    316,145

Raste të shëruara      304,950

Raste Aktive     7,638

Humbje jete      3,557

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:

Tiranë      3,792

Fier   748

Durrës     643

Vlorë     498

Elbasan     386

Korçë    348

Gjirokastër  294

Lezhë    252

Shkodër    261

Berat  218

Dibër     140

Kukës    58

D.GJ/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Thirrjet për kursimin e energjisë elektrike, mendoni se zbusin pasojat e krizës energjetike?×

Lajmi i fundit

DETAJET/ Atentati në Elbasan, autorët e ndoqën 25-vjeçarin dhe e qëlluan sapo doli nga lokali

DETAJET/ Atentati në Elbasan, autorët e ndoqën 25-vjeçarin dhe e qëlluan sapo doli nga lokali