​Ekspozimi në diell, fëmijë në Lezhë
probleme me diegien e lëkurës

​Ekspozimi në diell, fëmijë në Lezhë<br />probleme me diegien e lëkurës
Edhe pse vera është stina e preferuar për fëmijët, qëndrimi për orë të tëra në det dhe diell, sjell jo pak probleme për ta.

Vetëm gjatë qeshorit janë paraqitur në pediatrinë e spitalit rajonal të Lezhës 5 fëmijë me djegie të shkalles së parë dhe të dytë, prej të cilëve dy raste kanë qenë të renda.

Mjeku pediater, Mark Marku, tha se ekspozimi i tepert në diell sjell probleme për lekurën.
 
Marku u shpreh se prindërit duhet të bëjnë kujdes me ekspozimin e fëmijëve në diell.
 
Rritja e temperaturave ka bërë që vetëm në javën e fundit të paraqiten në urgjencen e pediatrisë rreth 30 fëmijë, ndërsa mbi 20 femije janë të shtruar në spitale. 

Redaksia Online
J.Sh Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Lidhjet ruse të Monika Kryemadhit, a duhet që drejtësia të nisë hetimet?×

Lajmi i fundit

Programi italo-shqiptar i Konvertimit të Borxhit për zhvillim, hapa faza e dytë e aplikimit të projekteve! Ambasadori Bucci: Histori suksesi

Programi italo-shqiptar i Konvertimit të Borxhit për zhvillim, hapa faza e dytë e aplikimit të projekteve! Ambasadori Bucci: Histori suksesi