87-vjeçari që ka 67 vjet pa u larë dhe ha kafshë të vrara, mjekët: Gëzon shëndet të plotë, duhet marrë nën studim (FOTO)

Një 87-vjeçar nga Irani, i cili jeton në rrugë, ka rrëfyer se ka ngrënë kafshë të vrara për të mbijetuar. Amou Jaji siguron se ka mbi 67 vjet pa u larë dhe pavarësisht kësaj gëzon shëndet shumë të mirë. Dihet pak për jetën e kaluar të Amou dhe ai heziton të flasë për të kaluarën e tij, përveç se kur është në pension.

I moshuari tregon se e ndaloi banjën disa vite më parë sepse i solli fat të keq dhe pastrimi i vetes përfundimisht do ta vriste. Mediat iraniane ishin të parat që raportuan këtë rast që tashmë ka bërë xhiron e botës.

Çfarë ha ky i moshuar i pastrehë?

Sipas një interviste nga mediat lokale, Amou jeton nga kufomat e kafshëve, kryesisht mish derri të papërpunuar. Nga ana tjetër, uji që ai pi është nga pellgjet e mbetura nga shirat. Ndonëse për shumëkënd mund të mos jetë surprizë, ai komenton se kjo është një mënyrë jetese shumë e vështirë dhe se kufizon krijimin e miqve apo edhe gjetjen e një partneri.

Amou jeton në një vrimë në tokë dhe ka njëfarë famë në mesin e banorëve të Dejgah, madje i kanë ndërtuar një kasolle të vogël për të jetuar në kushte më të mira. Sipas mjekëve dhe ekspertëve të shëndetësisë, rasti i Amou është shumë unik dhe i denjë për studim. Dhe është se të jetosh kaq gjatë pa u larë padyshim që mund të sfidojë shumë nga teoritë rreth shëndetit që janë mbajtur deri tani.

K.T./M.Q./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    A po dështon zgjedhja e Presidentit me konsensus?×

Lajmi i fundit

John

Vladimir Putin dhe misteri i kokainës së zhdukur