A do bëhet kuq e zi Google
më 28 nëntor?

A do bëhet kuq e zi Google<br />më 28 nëntor?
Me rastin e 100-vjetorit të shpalljes së Pavarësisë të Shqipërisë, shqiptarët i kërkojnë Google të vishet kuq e zi më 28 Nëntor.

Disa lëvijze shqiptarësh në Twitter dhe në rrjete të tjera sociale kanë hartuar një peticion ku i kërkohet punojësve të Google një Doodle për 100-vjetorin e shtetit shqiptar. “Doodle” janë logo surpriza që nxirren në çaste të caktuara në përkujtim ose në festim të ngjarjeve të rëndësishme.
Shembuj të Doodles janë imazhet në ditët e Lojërave Olimpike, Pac-man, për nder të Chapilinit etj.

Një peticion i tillë online është ndërmarrë edhe nga një djalë korçar, Klajdi Hëna kërkon 50 mijë firma që motori i kërkimit më i madh onile të vendosë si doodle simbolet e kombit shqiptar. Aktualisht këtij peticioni i janë bashkuar mbi 54 mijë firmëtarë.   Peticioni për t'i drejtuar kompanisë  duhet të ketë të paktën 50.000 firma.

Ne rrjetet sociale facebook, dhe twitter qarkullojnë zëra se Google tashmë e ka pranuar këtë kërkesë por nuk dihet ende se cila do të jetë imazhi i  doodle që do të përdoret. Zërat nga motori i kërkimit flasin se me rastin e 100 vjetorit google mund të aktivizojë dhe google. al, por gjithçka mbetet për tu parë.
 
Shqiptarët online tashmë kanë dhënë opsionet e tyre, por i mbetet administratës së brendshme të zgjedhë mes imazheve. Një nga këto është ajo me gërmat kuq e zi,  dhe me dy shqiponja, të propozuara online nga Lirenti.


google shqip


Ndërkohë që Klajdi Hëna propozon një logo me shqiponjën e cila është e vizatuar me kostumet popullore të çdo treve shqiptare.
shqiponja

Redaksia Online
(Gre.M/sg/Shqiptarja.com)

  • Sondazhi i ditës:

    A e zgjidh problemin me shqiptarët në Britani vizita e Ramës në Londër?×

Lajmi i fundit

VIDEO/ Do të trafikonin 17 kg kanabis në Mal të Zi, në pranga 3 të rinj në Malësi të Madhe (EMRAT)

VIDEO/ Do të trafikonin 17 kg kanabis në Mal të Zi, në pranga 3 të rinj në Malësi të Madhe (EMRAT)