A do ta shpërndajë parlamentin? Meta: Po rrinë kot! (Por e rrëzon ish-ministri i LSI-së)

Presidenti i Republikës Ilir Meta

TIRANE-Presidenti i Republikës Ilir Meta i pyetur nëse lëvizjet e tij po shkojnë në drejtim shpërndarjes së parlamentit është përgjigjur duke thënë se një gjë të tillë mund ta bëjë me një dekret, pasi ata (deputetët) sipas tij po rrinë kot. Megjithatë, shtoi kreu i shtetit për momentin ka punë më të rëndësishme se shpërndarja e parlamentit duke bërë një prapaktheu.

"Parlamenti një ditë do shpërndahet, kot sa rri dhe kështu si është. Ju e dini që me dekret të presidentit shpërndahen. Ata duhet ta kuptojnë vetë që duhet të shkojnë të votohen. Unë kam ca punë të tjera më të rëndësishme se kaq. Unë mendoj që ka ardhur koha e referendumeve sepse këtu nuk funksionon dialogu politik kemi lidera që nuk marrin përgjegjësi për ato që bëjnë. Prandaj tu japin mundësi qytetarëve të shprehen" tha Meta në Open.

Por, Ylli Manjani, ish-ministri i LSI-së, në qeverinë 'Rama 1' kur Meta ishte në koalicion me PS-në i ka dalë kundër duke e rrëzuar pretendimin e Presidentit se ka fuqinë për të shpërndarë parlamentin me një dekret. Manjani jep në Facebook edhe arsyet se përse Meta nuk ka fuqinë për ta bërë jnë gjë të tillë nëse nuk plotësohen dy kushte.

"Si kërcënimi i Parlamentit (Edi Ramës) që do shkarkojë Presidentin, ashtu edhe kërcënimi i Presidentit (Ilir Metes) se do shpërndajë Parlamentin janë tërësisht jashtë hapësirës Kushtetuese të Republikës. Siç e kemi stërspjeguar, madje edhe të konfirmuar nga Komisioni i Venecias, procedura e shkarkimit të Presidentit është jo Kushtetuese. Nga ana tjetër, Kushtetuta parasheh se shpërndarja e Parlamentit bëhet vetëm kur ky i fundit dështon të zgjedhë Kryeministrin ose kur nuk arrin të miratojë buxhetin. Asnjëri nuk legjitimohet të bëjë atë që kërcënon se do ta bëjë!

Cilido që do të ndërmerrte një hap të tillë ekstrem, pra të përdorte autoritetin formal për të goditur tjetrin, do sillte pasoja shumë shumë të rënda për vendin. Në një përplasje të tillë, ku çdo mjet nuk përjashtohet, fiton më i forti por humbet Shqipëria. Ndaj nuk dua as ta mendoj këtë skenar. Nuk ja ka borxh ky vend askujt as një '97 tjetër, por as një Enver Hoxhë të ri..." shkruan Manjani.

d.ba./Shqiptarja.com
 • Sondazhi i ditës:

  Bullizmi në shkolla, a mendoni se familja shqiptare po dështon në edukimin e fëmijës?

Komento

Komente

 • bekimi: 19/11/2019 16:57

  sa te njeanshem qe jeni te kjo gazet, meqe presidenti e ka keq dhe kryeministri e ka mire, dhe meqe pd e ka keq dhe ps e ka mire, ishallah te tan ca lexoni kete gazet e i keni dhen voten ps, ju hyfte vedja ne qejf sic i ka hy kryeministrit.

  Përgjigju
 • O tej: 19/11/2019 16:48

  Mona ku eshte po shperndan arome p...,?

  Përgjigju
 • Vividoli: 19/11/2019 16:32

  Rrofte mbreti yne Berish ai ben shtet me kallash e me Mulotad

  Përgjigju
 • Xhikja: 19/11/2019 13:03

  Pafytyresia e Ilir Metes ka kaluar cdo cak,videon tende shiko dhe nxirre se populli nuk e ka harruar ore kryehajdut e kryemashtrues.

  Përgjigju
 • Populli: 19/11/2019 12:45

  Beje referendumin ti pacavure qe ke zaptuar zyrat e shtetit ne presidence dhe do shikosh ce c'mbeshtetje ke ne popull,ti fytyre e lig,ti intrigant e kryehajdut qe ke 30 vjet vetem me shantazhe sa bizneseve e sa kundershatreve te tu politik.

  Përgjigju
 • Mala: 19/11/2019 09:32

  Shqiperia nuk eshte Republike Presidenciale,por parlamentare,Ku Presidenti,ka harruar Meta, zgjidhtet me "pazare'nderpartiake,Emeta u zgjodh nga PS dhe LSI,Andaj, nuk duhet te flasi marrezira, edhe spe vepron me marrezira cdo dite.

  Përgjigju
 • Cubi: 19/11/2019 09:08

  Ky menderi ka pjerdhur me kohe.Ne shqiperi jeton absurditeti dhe prej ketyre qen politikanesh ca nuk pret.persa i perket kotesis se pparlamentit ,ky kot ka qen nga 28 vjet. Edhe kur ishte ky koke lopa ne krye e kish kthyr ne foltoren e sali qenit. Po do zoti po i shkurtohen ditet edhe ketij legenit.

  Përgjigju


×

Lajmi i fundit

John

E pazakontë! Nxënësit mësim në qendër shëndetësore, shkolla u shemb nga tërmeti