A do të ketë rigjallërim të konfliktit Rusisë me Ukrainën?

Rusia po grumbullon trupa dhe armë pranë kufirit lindor të Ukrainës, një veprim që disa vëzhgues e perceptojnë si shfaqje strategjike të forcës.

I pyetur pse grumbulloi 40,000 trupa, transportues të blinduar, tanke dhe artileri afër kufirit lindor të Ukrainës dhe 40,000 ushtarakë të tjerë në Krimenë e aneksuar së fundmi, Moska "refuzoi të jepte informacionin thelbësor", tha Ministria e Jashtme e Ukrainës.

Një ditë më parë, zëdhënësi i Kremlinit Dimitry Peskov deklaroi se askush nuk planifikon të shkojë drejt luftës.

"Por Rusia gjithmonë ka thënë se nuk do të mbetet indiferente ndaj fatit të rus folësve në Ukrainën juglindore," tha ai, duke iu referuar popullsisë në Donetsk dhe Luhansk, ku separatistët pro-rusë morën armët kundër qeverisë qendrore në 2014.

Edhe pse zyrtarë të tjerë rusë pretendojnë se situata është përgatitje për stërvitje të zakonshme, ka shenja të dukshme që vendi po përgatitet për luftë.

Në mediat sociale janë shpërndarë shumë video amatore që tregojnë lëvizjen e transportuesve të personelit të armatosur pranë qytetit perëndimor rus të Voronezh që shtrihet rreth 250 km (155 milje) në lindje të kufirit ukrainas dhe tankeve në rajonin jugperëndimor të Krasnodarit.

Rusia mohon të ketë dërguar ndonjëherë ushtarakë në Ukrainë dhe e quan konfliktin një "luftë civile".

Është shënuar po ashtu një rritje të vdekjeve të ushtarakëve ukrainas në llogoret e vijës së parë, pavarësisht nga një marrëveshje armëpushimi e korrikut të kaluar.

Viktima e fundit ndodhi të Dielën, duke e çuar numrin e të vdekurve  brenda këtij këtij viti në 27. Në vitin 2020, 50 ushtarë ukrainas vdiqën.

Ekspertët dhe analistët ushtarakë besojnë se përgatitjet e Kremlinit janë për një luftë të fuqishme.

"Presidenti rus Vladimir Putin ka marrë një vendim paraprak" për të filluar një luftë lokale me intensitet të ulët brenda rajoneve separatiste ", tha për Al Jazeera Ihor Romanenko, një gjeneral-toger i dalë në pension.

"Kjo nuk do të thotë që lufta fillon nesër, por se ai po krijon kushte për të marrë një vendim përfundimtar," tha ai.

Përqendrimi i trupave dhe artilerisë i ngjan grumbullimeve në fund të vitit 2013 dhe në fillim të vitit 2014, të cilat i paraprinë aneksimit të Krimesë dhe luftës separatiste që vrau më shumë se 13,000 personi, zhvendosi qindra mijëra dhe dëmtoi rëndë ekonominë e Ukrainës.

"Të gjitha shenjat tregojnë se ndërhyrja ushtarake është e pashmangshme. Rusia ka shumë arsye për këtë ", tha për Al Jazeera Nikolay Mitrokhin, studiues në Universitetin e Gjermanisë në Bremen.

Popullariteti i Putinit vazhdon  të bjerë për shkak të recensionit ekonomik dhe pandemisë, e cila thuhet se ka vrarë më shumë njerëz sesa pranon Kremlini.

Në të njëjtën kohë, presioni i Perëndimit po rritet në Moskë për lirimin e liderit opozitar Alexey Navalny, i cili ka filluar një grevë urie në burg pasi dyshohet se i është mohuar kujdesi mjekësor.

Në vitin 2017, Ukraina dëmtoi një kanal që furnizonte  me ujë 85 për qind të Krimesë, duke shkatërruar bujqësinë dhe duke i detyruar autoritetet pro-ruse të siguronin furnizimin me ujë.

Ndërkohë, presidenti ukrainas Volodymyr Zelenskyy  ka filluar të çrrënjosë politikanët pro-rusë dhe të vërë nën kontroll ndikimin e tyre, duke mbyllur tre rrjete televizive të kontrolluara nga Viktor Medvedchuk. Putini është kumbar i vajzës së Medvedchuk.

"Putini është një mjeshtër i mimikës dhe zhurmës boshe dhe tani është koha për udhëheqësit botërorë për të treguar solidaritetin e tyre me Ukrainën dhe rëndësinë e zgjedhjes së saj pro-evropiane," tha Mitrokhin.

Këta udhëheqës tashmë kanë filluar të paralajmërojnë Putinin.

"Nëse Rusia vepron pa mend, ose në mënyrë agresive, do të ketë kosto të lartë, do të ketë pasoja," tha Sekretari amerikan i shtetit Antony Blinken. 

Një ditë më parë edhe sekretari britanik i mbrojtjes Dominic Raab i kërkoi Moskës që " të çtensionojë situatën".

Sekretari amerikan i Mbrojtjes Lloyd Austin filloi takimin me aleatët kryesorë të NATO-s në Evropë dhe Izrael dhe Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s Jens Stoltenberg telefonoi Zelenskyy më 6 Prill për të diskutuar në lidhje me situatën.

Disa analistë besojnë se kjo shfaqje e forcës nuk është gjë tjetër veçse një situatë e krijuar për të detyruar Ukrainën dhe mbështetësit e saj perëndimorë t'i përmbahen marrëveshjeve të Minskut të vitit 2015. Marrëveshje të cilat që përshkruajnë një riintegrim paqësor të rajoneve separatiste dhe një amnisti për forcat separatiste kur ato të shpërbëhen.

Moska këmbëngul që sipas marrëveshjeve, Ukraina duhet të "federalizohet", duke u dhënë më shumë autonomi rajoneve separatiste të njohura kolektivisht si Donbas, të cilat do të jenë në gjendje të përdorin rusishten si gjuhën e tyre të dytë zyrtare dhe të zhvillojnë marrëdhënie lirshëm me Rusinë.

Pra, a është e gjithë kjo situata një blof?

“Rusia e bën qëllimisht këtë gjë dhe kjo na jep mundësinë të kuptojmë se nuk dëshiron të shkojë në luftë, por dëshiron të ushtrojë presion mbi Ukrainën për ta detyruar atë të zbatojë marrëveshjet e Minskut dhe gjithashtu të bëjë presion ndaj Gjermanisë dhe Francës në mënyrë që ata të ndalojnë Ukrainën , ” tha për Al Jazeera Pavel Luzin, një analist i mbrojtjes dhe një think-tank në Uashington.

Sidoqoftë, "Rusia mund të përdorë përshkallëzimin aktual për të justifikuar praninë e saj ushtarake në Donbas, nga diçka që ajo e mohon dhe e fsheh në një prani të hapur por  të maskuar si një" operacion humanitar "," tha ai.

Komandanti i Përgjithshëm i Ukrainës Ruslan Khomchak tha se 28 batalione ruse janë vendosur përgjatë kufirit ukrainas dhe se Rusia ka në plan të shtojë deri në 25 batalione.

Zyrtarë të tjerë thonë se ekziston një prani në rritje e snajperëve rusë dhe grupeve të zbulimit në rajonet separatiste ndërsa instruktorët rusë trajnojnë luftëtarët lokalë.

Sidoqoftë, një oficer ushtarak i vendosur pranë vijës së frontit në Donetsk tha se "nuk ka panik" dhe rritja e fundit e viktimave ka të bëjë me minat tokësore që  gjenden në tokë që prej 2014 dhe tani po lëvizin më afër sipërfaqes së tokës për shkak të rrëshqitjeve të tokës.

Gjatë ofensivës së vitit 2014, ushtria ukrainase e armatosur dobët dhe e paorganizuar pësoi humbje të mëdha.

Por, që nga ajo kohë, Ukraina ka trajnuar më shumë ushtarakë, ka modernizuar armatimin e saj dhe ka marrë ndihmë të konsiderueshme ushtarake nga Perëndimi.

 

Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Presidenti i ri duhet të jetë i PS apo i opozitës?×

Lajmi i fundit

John

E vërteta e planit 'pa ndjenja' e Macronit mbi zgjerimin e BE-së