A është vaksina e COVID-19 e sigurt për fëmijët?

Po, rregullatorët amerikanë autorizuan vaksinën e Pfizer për fëmijët më të vegjël pasi miliona 12 deri në 17 vjeç tashmë e morën vaksinën në mënyrë të sigurt, e vetmja e disponueshme për fëmijët në vend.

Ata nga 5 deri në 11 vjeç do të marrin vetëm një të tretën e dozës së dhënë për adoleshentët dhe të rriturit. Administrata e Ushqimit dhe Barnave ka pastruar dozat për fëmijë të premten dhe më pas Qendrat për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve do të rekomandojnë se kush duhet t'i marrë ato.

Një studim zbuloi se doza për fëmijë të vaksinës Pfizer-BioNTech ishin 91% efektive në parandalimin simptomatik të COVID-19. Fëmijët e moshës 5 deri në 11 vjeç zhvilluan antitrupa që luftojnë virusin po aq të fortë sa adoleshentët dhe të rinjtë që merrnin doza të rregullta, me reagime të ngjashme ose më pak të bezdisshme si dhimbje në krahë, ethe ose dhimbje.

FDA vlerësoi sigurinë e dozave të madhësisë së fëmijëve në 3,100 të rinj të vaksinuar. Rregullatorët vlerësuan se të dhënat e mjaftueshme, duke marrë parasysh sasinë e informacionit të sigurisë nga qindra miliona doza më të mëdha të dhëna për të rriturit dhe adoleshentët në mbarë botën.

Shumë rrallë, adoleshentët dhe të rinjtë që marrin vaksinën Pfizer ose një vaksinë të ngjashme të bërë nga Moderna përjetojnë një efekt anësor serioz, inflamacion të zemrës ose atë që mjekët e quajnë miokardit. Është kryesisht tek të rinjtë ose djemtë adoleshentë dhe zakonisht pas dozës së dytë. Ata priren të shërohen shpejt dhe pas një shqyrtimi intensiv, autoritetet shëndetësore amerikane arritën në përfundimin se përfitimet e vaksinës e tejkalojnë atë rrezik të vogël.

Për ta vënë rrezikun në kontekst, COVID-19 gjithashtu shkakton inflamacion të zemrës, shpesh një lloj më i rëndë, tha kardiologu pediatrik i Universitetit Emory, Dr. Matthew Oster. Gjithashtu ndodh ndonjëherë tek fëmijët që marrin një sindromë inflamatore shumësistemike pas një infeksioni koronavirus.

Përpara pandemisë, mjekët diagnostikonin rregullisht inflamacionin e zemrës të shkaktuar nga infeksionet bakteriale ose virale ose medikamentet, përsëri kryesisht te djemtë adoleshentë dhe të rinjtë. Oster tha se një teori është se testosteroni dhe puberteti luajnë një rol, kjo është pjesërisht arsyeja pse shumë ekspertë presin që çdo rrezik i lidhur me vaksinën do të ishte më i ulët për fëmijët më të vegjël që marrin një dozë më të vogël.

G.MO/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    A duhet ta legalizojë Shqipëria kanabisin për qëllime mjekësore?×

Lajmi i fundit

John

Iliri rrëfen ëndrrën e pazakontë me bashkëshorten dhe dëshirën për t’u bërë baba