A ndikon të paturit një partner mbështetës në sukses?

A ndikon të paturit një partner mbështetës në sukses?

Barack dhe Michelle Obama

Megjithëse ne martohemi për më mirë ose për keq, për të qenë më të pasur ose më të varfër, rezulton se zgjedhja e partnerit të duhur të jetës mund t'ju ndihmojë të keni sukses. 

Për shembull, Barack Obama i ka atribuar suksesin e tij politik gruas së tij. 

Dhe shkenca më në fund ka sqaruar se ato nuk janë thjesht fjalë boshe. 

Jemi mirë të vetëdijshëm për shprehjen “prapa çdo burri të suksesshëm ka një grua", tashmë më në fund ka kërkime shkencore që mbështesin këtë. 

Mark dhe Priscilla Zuckerberg

Gjithçka ka të bëjë me mbështetjen!

Ndoshta diku thellë brenda, secili prej nesh ka dyshuar se bashkëshorti ynë luan një rol të madh në formësimin e suksesit tonë. 

Dhe së fundi, një studim i botuar nga Universiteti Carnegie Mellon e ka sjellë këtë në një nivel shkencor. 

Sipas studimit, burrat dhe gratë që kanë bashkëshortë mbështetës kanë një shans më të lartë për të pasur sukses në jetë.

163 çifte morën pjesë në një eksperiment, ku u ishte ofruar një shans ose të zgjidhnin një enigmë të lehtë ose të sfidojnë veten e tyre dhe të përpiqen të fitonin një çmim. 

Pas ofertës, studiuesit vëzhguan dhe regjistruan mënyrën se si bashkëvepruan çiftet me njëri-tjetrin përpara se të merrnin vendimin e tyre.

Kishte pjesëmarrës, bashkëshortët e të cilëve vazhdimisht i inkurajonin ata të zgjidhnin opsionin për të garuar për një çmim, ndërsa kishte edhe nga ata, bashkëshortët e të cilëve ishin jokonfidentë apo edhe dekurajues.

Për më tepër, studiuesit kontrolluan në të njëjtat çifte 6 muaj më vonë dhe zbuluan se ata që pranuan sfidën për të garuar për një çmim, përjetuan më shumë rritje personale dhe pretenduan se kishin më shumë lumturi dhe mirëqenie sesa ata që refuzuan. 

Princi Harry dhe Meghan Markle

Të qenit pragmatik është gjithashtu e rëndësishme.

Ky nuk është studimi i vetëm për këtë temë. Studiuesit në Universitetin e Uashingtonit në St Louis gjithashtu kanë kryer hulumtime për të vërtetuar se suksesi i një personi nuk varet vetëm nga vetvetja, pasi bashkëshorti i tyre luan një rol të madh gjithashtu. 

Ata e quajnë ‘ndërgjegjësi të partnerit’ dhe pragmatizëm elementet kryesore në suksesin e bashkëshortëve të dytë.

Victoria dhe David Beckham

Të famshmit e dinë më mirë!

Ka shumë shembuj në mesin e të famshëmve dhe udhëheqësve të mëdhenj, të cilët kanë rrëfyer publikisht se bashkëshortët e tyre kanë luajtur një rol të madh në suksesin e tyre. 

Në fjalën e tij të fillimit të Harvardit për vitin 2017, Mark Zuckerberg, për shembull, përmendi që gruaja e tij Priscilla e frymëzoi që të dilte vullnetarisht në punë sociale dhe shtoi se ajo ishte personi më i rëndësishëm në jetën e tij, kështu që ju mund të thoni se ishte gjëja më e rëndësishme që ai ndërtoi atje.

Sigurisht, nuk ka të bëjë vetëm me gratë mbështetëse. Beyoncé gjithashtu e quan burrin e saj mbështetës në kaq shumë nivele, si dhe që i jep asaj ekuilibrin e duhur. 

Në një nga intervistat e saj, artistja fituese e Grammy tha se ajo nuk do të ishte gruaja që është tani nëse nuk do të ishte me të.

Jay Z dhe Beyonce

Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Lista e PS për 14 Majin me 44 rikandidime e 17 emra të rinj, si e vlerësoni?×

Lajmi i fundit

Preken nga aksi Thumanë-Kashar, prej 6 muajsh në protestë! Banorët e Bërxullës bllokojnë rrugën e Rinasit: Luftë do kenë! Këtu po bëhet masakër e vërtetë

Preken nga aksi Thumanë-Kashar, prej 6 muajsh në protestë! Banorët e Bërxullës bllokojnë rrugën e Rinasit: Luftë do kenë! Këtu po bëhet masakër e vërtetë