Abdixhiku nuk pranoi t’i shkojë në takim Begajt, ish kreu i partisë Isa Mustafa e kritikon: Edhe Kuvendi është shtëpia e LDK

Abdixhiku nuk pranoi t’i shkojë në takim Begajt, ish kreu i partisë Isa Mustafa e kritikon: Edhe Kuvendi është shtëpia e LDK

Ish-kryetari i LDK-së, Isa Mustafa, ka kritikuar Lumir Abdixhikun pasi nuk pranoi të takonte Presidentin Bajram Begaj.  Mustafa ka thënë se marrëdhëniet me Shqipërinë kanë domethënie të veçantë dhe se edhe Kuvendi i Kosovës është shtëpia e Lidhjes Demokratike të Kosovës. 


 “Relacionet me Shqipërinë kanë peshë dhe domethënie të veçantë. Nuk janë vetëm shtetërore, politike, ekonomike … por edhe relacione brenda një kombi. Në këtë rrafsh kemi dëshirë që njëri-tjetrin ta shohim sa më mirë, sepse kështu fitojmë besim se jemi më të fortë. Prandaj edhe bëhen të pa rëndësishme aspektet formale, unë te ti apo ti te unë, kur e konsiderojmë veten pjesëtar të një familjeje. Kemi shumë përvoja me Shqipërinë. Edhe në vitet e nëntëdhjeta, kur s’na pranonte askush si shtet, presidenti i Shqipërisë (SB) zbriste te hyrja e Presidencës dhe na merrte për krahu e brenda.  Edhe në vitet pasuese. Shtëpi e jonë është Selia e LDK-së por edhe Kuvendi i Kosovës.  Është edhe selia e Presidentit të Shqipërisë.  Gjithmonë ka nevojë për mirëkuptim”, ka thënë Mustafa për Gazeta Express. 


Lajmi kryesor:

Dita e dytë e vizitës së Begajt në Kosovë, takohet me komandatin e KFOR-it! Kreu i LDK-së refuzon sërish takimin me kreun e shtetit shqiptar


K.T./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Arrestimi i mjekut, a po bëhet sa duhet për të luftuar korrupsionin në sistemin shëndetësor?×

Lajmi i fundit

Zgjedhjet e përgjithshme, mbyllen qendrat e votimit në Itali! Ja kur mësohen rezultat e para

Zgjedhjet e përgjithshme, mbyllen qendrat e votimit në Itali! Ja kur mësohen rezultat e para