Abuzimet me të mitur, kambanë alarmi! Psikologia për Report Tv: Ja si të dalloni sjelljen e fëmijës nëse është ngacmuar seksualisht

Në një intervistë në emisionin Rreze Dielli në Report Tv, psikologia Arjana Muça tregoi gjithcka që duhet të dini në lidhje me profilin klinik të një pedofili. Sipas raporteve zyrtare në tremujorin e fundit janë shtuar rastet e denoncimeve në polici për veprën marrëdhënie seksuale me të mitur.

‘Rastet nuk janë shtuar, tani po bëhen publike sepse deri dje kanë qenë më të fshehura. Tani ne po i dëgjojmë pak më shumë sepse opinioni ka filluar të sesnsibilizohet” u shpreh ajo.

Sipas psikologëve persona të tillë enden lirshëm në shoqëri, dhe bëjnë sjellje normale dhe shpesh është i vështirë identifikmi i tyre, sidomos për prindërit për të kuptuar se një rrezik i tillë mund ti kanoset fëmijës së tyre. Por si të dallojmë sjelljen e fëmijës nëse është abuzuar seksualisht me të?

“Të gjithë prindërit sado kohë mos të kenë, do e kuptojnë sepse ai përqafimi që ata marrin në momentin që kanë kontaktin me fëmijët nuk do të jetë ai përqafimi I zakonshëm. Ajo gjuha e ëmbël plot emocion, ngjyrimet që ne I japim tonalitetit tonë kur takojmë fëmijët nuk do të jetë ai I zakonshmi. Pra që nga këtu prindri kupton që dicka nuk shkon, pastaj kemi ato shqetësimet të cilat janë më të dukshme, mund të jetë ankesa nga fëmija që nuk dëshiron të shkojë të nesërmen në shkollë se ndjnë një dhimbje barku, por kjo gjë bëhet e përsëritur. Kur themi fëmijë I izoluar, kemi një fëmijë I cili është I hapur, I cili është I shoqërueshëm dhe papritur bëhet I mbyllur nuk dëshiron të dal nga dhoma, nuk dëshiron ti prekësh sendet e tij personale” tha ajo.

MC/K.T./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Lidhjet ruse të Monika Kryemadhit, a duhet që drejtësia të nisë hetimet?×

Lajmi i fundit

Tornado në SHBA/ Shkon në 26 numri i viktimave! Shkatërrohen qindra shtëpi, mijëra banesa pa energji

Tornado në SHBA/ Shkon në 26 numri i viktimave! Shkatërrohen qindra shtëpi, mijëra banesa pa energji