Korrupsioni në tenderin e uniformave të policisë, dënohet me 1 vit burg ish-drejtoresha Edlira Naqellari

Ish-drejtoresha e Agjencisë së Blerjeve të Përqendruara në Ministrinë e Brendshme, Edlira Naqellari është dënuar me 1 vit burg, pasi u arrestua për korrupsion me tenderin në uniformat e Policisë së Shtetit. Edlira Naqellari është deklaruar fajtore, për kryerjen e veprës penale “Shkelja e barazisë së pjesëmarrësve në tendera apo ankande publike” kryer në bashkëpunim, si dhe i ndalohet për 5 vitet e ardhshme ushtrimi i të drejtës për funksione publike.(Konvertohet në shërbim prove për 20 muaj)

Po ashtu GJKKO ka dënuar me 10 muaj vit burg edhe 9 ish-zyrtarët e tjerë të Ministrisë së Brendshme:
Flutura Çekrezi dënohet me 1 vit burg
Anisa Bogdani dënohet me dhjetë muaj burg (Konvertohet në shërbim prove për 20 muaj)
Ani Omuri dënohet me dhjetë muaj burg (Konvertohet në shërbim prove për 20 muaj)
Aurora Mulla, dënohet me dhjetë muaj burg (Konvertohet në shërbim prove për 20 muaj)
Klevis Hasani, dënohet me dhjetë muaj burg (Konvertohet në shërbim prove për 20 muaj)
Kreshnik Bejkaj dënohet me  muaj burg  (Konvertohet në shërbim prove që të kryejë 80 (tetëdhjetë) orë pune në interes publik.)
Gëzim Mingaj dënohet me dhjetë muaj burg
Mariglen Buzali dënohet me dhjetë muaj burg 
Famtir Demneri dënohet me dhjetë muaj burg

Kujtojmë se SPAK mësyu në Ministrinë e Brendshme më 10  korrikku u arrestuan ish-drejtoresha e Agjencisë së Blerjeve të Përqendruar Edlira Naqellari bashkë me ish-zyrtarët e tjerë. Këto arrestime u bënë në lidhje me tenderin abuziv të 11 majit 2020 në lidhje me uniformat e policisë me vlerë 2.8 miliardë lekë, të akuzuar për shkelje të barazisë në tendera. SPAK përgjoi dhe vëzhguar 9 zyrtarët dhe ish-zyrtarët e Ministrisë së Brendshme, ndërsa kanë qenë bashkëpunëtorët e drejtësisë ata që kanë 'zbërthyer' skemën e abuzimit me tenderin. Ky tender është refuzuar të firmoset nga një anëtar i Komisionit dhe një anëtar i prokurimeve.

Procedurat e tenderimit nisën që në 2019-ën dhe sipas rregullave dhe ligjeve në fuqi, tenderi duhet të ishte i ndarë në tre pjesë të ndryshme, duke filluar më uniformat, këpucët dhe shpërndarja. Komisioni i Vlerësimit të Ofertave në Ministrinë e Brendshme ka bërë bashkimin e të tre këtyre pjesëve në vetëm një të tillë, çfarë ka çuar deri në rritje të çmimit, ulje të sasisë së materialeve dhe reduktim të cilësisë.

Fituesi i tenderin me vlerë 2.8 miliardë lekë, që ishte bashkimi i 4 operatorëve ekonomik, një kompani shqiptare “D&E shpk”  dhe 3 kompanive të huaja “Summer Conf s.r.l”, kompania “Lovers s.r.l”  dhe kompania YAKUPOGLU TEKSTIL VE DERI SAN. TIC. kishte mangësi në plotësimin e dokumentacionit, dhe se janë skualifikuar kompani që kanë ofruar çmime më konkurruese. 

M.Q./B.K./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • labo: 05/01/2022 10:25

  kush eshte specialst prokurorimesh e ka shumne te qarte qe ne ksuhtet e nje marrvehje kuader 4 vjecare dhe ne kushtet kur ruhet kufiri limit i tenderit nuk ka shkelje ne pabarazine ne tendera por prekje e interesit te oligarkeve qe kane humbur tenderin qe nuk dihet cilin interes te kujt klani politik kane prekur ....Ky eshte problemi i ketij tenderi

  Përgjigju
 • Aida: 30/12/2021 17:02

  Turp. Kane vjedhur miliona euro dhe denohen me disa muaj burg. Gjyqtare dhe shtet plehre. Lum ai qe iken pergjithmone nga Shqiperia.

  Përgjigju
 • Grupi: 30/12/2021 16:55

  Po flas dhe une si Rama: Pu pu pu pu pu! Me keto denime Spaku nderon veten dhe reformen ne drejtesi pu pu pu pu Te denohet kaq pak nje person per nje vlere aq te madhe abuzimi eshte skandaloze, i bije qe tjeret nga 20 miliard e poshte te jene te gjithe te pafajshem pu pu pu pu. Ne fakt per Spakun po rritet besimi por besimi se eshte nje deshtim total.

  Përgjigju
 • KritikAbsolut: 30/12/2021 16:34

  Hahahahaah po per ca miliona euro bejn dhe une 1 vit burg. Ehhhh drejtesi qe peshon shtrember

  Përgjigju
 • Juristi: 30/12/2021 16:10

  Shume pak qenka denuar zonja e nderuar e familjes se korrupsionit.....

  Përgjigju
 • Turi: 30/12/2021 15:14

  Hahahah sa drejtesi e padrejte , ka disa lumedhenj qe jane denuar nga 5 vjet per energji elektrike kurse keta qe kane mare miliona vk

  Përgjigju
 • Sondazhi i ditës:

  A duhet ti jepet Bashës një shans tjetër për të drejtuar PD-në?×

Lajmi i fundit

‘Fjollë dashnie’, takimi poetik mbledh poetët e rinj në Lezhë, tinguj violine dhe poezi në gegnisht në takimin e Pllanës

‘Fjollë dashnie’, takimi poetik mbledh poetët e rinj në Lezhë, tinguj violine dhe poezi në gegnisht në takimin e Pllanës