Afera me inceneratorin e Fierit, GJKKO pranon gjykim të shkurtuar për 16 të pandehur! Përfitojnë edhe Lefter Koka e Alqi Bllako

Ish-ministri i Mjedisit Lefter Koka, ish deputeti Alqi Bllako dhe 14 të pandehurit e tjerë për inceneratorin e Fierit, do të përfitojnë uljen e një të tretës së dënimit në fund të procesit pasi gjykata pranoi kërkesën e tyre për gjykim të shkurtuar.

Dy ish zyrtarët e lartë ishin prezentë në sallën e gjyqit gjatë shpalljes së vendimit nga GJKKO. Me pranimin e kësaj kërkese, gjykata veçoi materialet e dosjes për të pandehurit Giuseppe Ciaffaglione, shtetas italian, Arenc Myrtezani i akuzuar për mashtrim dhe Etleva Kondi, ish-anëtare e komisionit të tenderit, të cilët kanë kërkuar gjykim në proces normal.

Për 16 të pandehurit e tjerë të dosjes, përfshirë edhe zyrtarët më të lartë të vendosur nën akuzë, prokuroria do ta paraqesë pretencën e saj në datën 12 qershor. Më pas fjalën do ta kenë avokatët dhe procesi përmbyllet me vendimin e gjykatës së posaçme. Në seancën e se hënës, togat e zeza vendosën të rrëzojnë kërkesës së ish-supervizorit të punimeve Arben Dervishaj dhe të pandehurit Regan Merdani, për shpalljen e moskompetencës për shqyrtimin e çështjes nga kjo Gjykatë.

Trupi gjykues, rrëzoi gjithashtu kërkesën për shpalljen e akteve të pavlefshme dhe veçimin i tyre ndaj të pandehurit Arenc Myrtezani si dhe kërkesën e një banke të nivelit për të qenë palë në proces. Në dosjen tjetër që bën fjalë për inceneratorin e Elbasanit, prokuroria kërkoi më 18 maj 10 vjet burg për Lefter Kokën, i cili me gjykim të shkurtuar dënohet 6 vite e 8 muaj nëse shpallet fajtor. 4 vjet heqje lirie u kërkuan edhe për Alqi Bllakon, në lidhje me dosjen e inceneratorit të Elbasanit, ku për shkak të gjykimit të shkurtuar dënimi zbret në 2 vjet e 8 muaj.

Për inceneratorin  e Fierit u paguan 4 milionë euro për punë që nuk u kryen asnjëherë, ndërsa 60 milionë lekë është dëmi i shkaktuar në buxhetin e shtetit në skemën e mashtrimit. 

Rendit zhvillimet sipas orarit:
Ora 13:27
Inceneratori i Fierit, GJKKO pranon kërkesën për gjykimin e shkurtuar të 16 të pandehurve! Mes tyre edhe Alqi Bllako e Lefter Koka

 

GJKKO ka pranuar kërkesën për gjykim të shkurtuar të 16 të pandehurve për inceneratorin e Fierit. Ndërsa për tre prej tyre që nuk kërkuan gjykim të shkutuar, u nda çështja.Me këtë vendim të pandehurit do të përfitojnë ulje të një të tretës së dënimit që do t'u caktohet. 

A.M./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Vrasja e policit, a rrezikon të përshkallëzohet konflikti Kosovë-Serbi?×

Lajmi i fundit

Vritet 38 vjeçari në Katund Sukth! Dy grupe të FNSH-së Tiranë nisen drejt Durrësit (EMRI)

Vritet 38 vjeçari në Katund Sukth! Dy grupe të FNSH-së Tiranë nisen drejt Durrësit (EMRI)