Afrikë/ Hipopotami gëlltit djalin 2-vjeçar, më pas e nxjerr të gjallë nga goja

Afrikë/ Hipopotami gëlltit djalin 2-vjeçar, më pas e nxjerr të gjallë nga goja

2 vjeçari i sulmuar nga hipopotami

Një fëmijë i ka shpëtuar një sulmi nga një hipopotam, në shtetin e Ugandës në Afrikë. Hipopotami sulmoi fëmijën duke i gëlltitur vetëm gjysmën e trupit të 2-vjeçarit.

Ishte një banor i guximshëm, i cili ndodhej aty pranë dhe ndërhyri për të shpëtuar viktimës, pasi e qëlloi dhe e trembi hipopotamin duke bërë që të lëshonte 2-vjeçarin nga goja.

Fëmija u dërgua për trajtim në një klinikë aty pranë, pasi kishte marrë lëndime në dorë e më pas u dërgua në spitalin e Bwera. Pas marrjes së trajtimit shëndetësor, ai u shërua plotësisht.

Raportet sugjerojnë se hipopotami thjesht po luante me djalin, në vend që ta hante, pasi ata janë vegjetarianë, por mund të sulmojnë njerëzit nëse ndihen të kërcënuar. 

Instinktivisht, kafshët e egra i shohin njerëzit si një kërcënim dhe çdo ndërveprim mund t'i bëjë ata të veprojnë në mënyrë të çuditshme ose agresive.

Në Afrikë, ka rreth 500 vdekje nga hipopotamet në vit. Sipas National Geographic, ata janë kafsha më vdekjeprurëse në botë dhe vrasin gati dy herë më shumë njerëz sesa luanët.

M.Q./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Ndryshe nga biznesi i vogël profesionet e lira do të tatohen, si ju duket?×

Lajmi i fundit

Ndarja nga jeta e Giorgio Napolitanos, mesazh ngushëllimi nga Begaj: Shqiptarët do ta kujtojnë gjithmonë për mbështetjen e tij në rrugën drejt BE

Ndarja nga jeta e Giorgio Napolitanos, mesazh ngushëllimi nga Begaj: Shqiptarët do ta kujtojnë gjithmonë për mbështetjen e tij në rrugën drejt BE