Afrikë/ Rrëfimi tronditës para Papa Françeskut: Më kanë përdhunuar dhe më detyruan të ha mish njeriu

Afrikë/ Rrëfimi tronditës para Papa Françeskut: Më kanë përdhunuar dhe më detyruan të ha mish njeriu

Papa Françesku gjatë vizitës së tij në Kinshasa, kryeqyteti i Republikës Demokratike të Kongos

Papa Françesku është përballur me rrëfime tronditëse gjatë vizitës së tij në Kinshasa, kryeqyteti i Republikës Demokratike të Kongos, këtë të mërkurë. Ati i Shenjtë u përballë me dëshmi të viktimave të dhunës në shtetin e goditur nga krimi dhe lufta guerile. Ndër rrëfimet, më prekëse ishte historia e një gruaje të identifikuar si Emelda. Ajo iu rrëfye Papa Françeskut se ishte përdhunuar dhe ishte mbajtur si skllave seksi, ndërsa ishte detyruar të hante edhe mish njeriu. Tgcom shkruan se autorët e sulmeve të vazhdueshme janë kryesisht pjesë e grupit M23, për të cilin Kinshasa, OKB dhe shumë vëzhgues ndërkombëtarë besojnë se mbështetet nga Ruanda fqinje.

“Ishte mbrëmje, ditë e premte, kur rebelët bastisën fshatin tonë, Bugobe, në vitin 2005. Ata hynë në fshat, duke marrë peng këdo që mundën. Gjatë rrugës, ata vranë shumë burra, duke i qëlluar ata me armë zjarri ose thika. Ndërkohë, gratë i çuan në parkun Kahuzi-Biega. Unë isha 16 vjeç në atë kohë. Aty më mbajtën si skllave seksi dhe më keqtrajtuan për tre muaj. Çdo ditë, pesë deri në dhjetë burra abuzonin secilën prej nesh. Ata na dhunonin me të gjitha mënyrat, madje na detyronin të hanim edhe mish njeriu. Unë arrita të shpëtoja një ditë kur më dërguan të merrja ujë në lumë”, është rrëfyer Emelda.

Viktima pas viktimë i treguan historinë e tyre Papës përpara se të vendosnin objekte që simbolizonin vuajtjen e tyre, si një hanxhar ose një kamë, përpara një kryqi të madh prej druri.Ata përfshinin Ladislas Kambale Kombi, 16 vjeç, nga një fshat në provincën Kivu Veriore në lindje, i cili pa të atin të prerë kokën dhe të copëtuar dhe nënën e tij të rrëmbyer nga njerëzit e milicisë, duke e lënë atë dhe dy motrat më të vogla vetëm.

"Atë i Shenjtë, është e tmerrshme të dëshmosh një skenë të tillë. Nuk më lë kurrë. Natën, nuk mund të fle. Është e vështirë të kuptosh një mizori të tillë, një brutalitet të tillë thuajse kafshësh," i tha ai Papës, përpara se të vendoste një hanxhar në kryq.

Pasi folën dhe ulën objektet e tyre, Kombi dhe viktimat e tjera u gjunjëzuan përpara papës, i cili vuri dorën në kokë dhe u mbajti duart, secili me radhë, dhe i bekoi në heshtje. Emelda M'karhungulu ishte në mesin e disa grave që treguan përvojat e tyre të dhunës seksuale. Ajo tha se në vitin 2005, atëherë në moshën 16-vjeçare, ajo u rrëmbye nga rebelët që sulmuan fshatin e saj në provincën e Kivu-së Jugore dhe e çuan në një kamp pyjor ku përdhunohej çdo ditë për tre muaj nga deri në 10 burra.

"Ne duam një të ardhme ndryshe. Ne duam të lëmë pas nesh këtë të kaluar të errët dhe të jemi në një pozicion për të ndërtuar një të ardhme të bukur. Ne kërkojmë drejtësi dhe paqe," i tha ajo Papës, duke shtrirë rrobat paraushtarake si ato që mbanin rrëmbyesit e saj.

Kongoja Lindore është rrënuar për dekada nga konflikti i nxitur pjesërisht nga lufta për kontrollin e depozitave të mëdha minerale midis qeverisë, rebelëve dhe pushtuesve të huaj, dhe pjesërisht nga pasojat e gjenocidit të vitit 1994 në Ruandë. Bijoux Makumbi Kamala, 17 vjeç, tregoi rrëmbimin e saj nga fshati i saj në Kivu-në e Veriut në vitin 2020 dhe 19 muaj burgim në një kamp rebel, gjatë të cilit ajo përdhunohej çdo ditë nga një komandant derisa u arratis, shtatzënë me binjakë. Ajo tregoi sesi rrëmbyesit e saj përzienin mishin e njeriut nga viktimat që i vrisnin ose sakatonin dhe i detyronin robërit ta hanin atë. Duke mbajtur vajzat e saj, një në pjesën e përparme dhe një në shpinë, ajo shtriu një shtrojë të vogël dyshemeje, një simbol i nënshtrimit të saj në të kaluarën, përpara kryqëzimit. Papa mbajti duart e saj dhe ato të vajzave të saj ndërsa i bekoi.

Dy të reja të tjera mbajtën atë që kishte mbetur nga gjymtyrët e tyre të sipërme. Njërës i mungonin duart dhe krahu i majtë i tjetrës ishte prerë në bërryl.

F.D/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Shqipëria luan ndaj Italisë sfidën e parë në Euro 2024, kush fiton?×

Lajmi i fundit

Grafite në muret e ambasadave hungareze e sllovake, me mesazhe nga gjenocidi në Srebrenicë

Grafite në muret e ambasadave hungareze e sllovake, me mesazhe nga gjenocidi në Srebrenicë