Afron 'International Albanian Brass Festival' në Universitetin e Arteve

 “International Albanian Brass Festival” vjen për publikun në edicionin e IV me artistë e ansamble të ftuar nga vende të ndryshme si Rusia, SHBA, Italia, Austria, Kroacia, Italia, Hungaria, Kosova, Maqedonia e Veriut, Serbia dhe Shqipëria.

Festivali do shoqëroj publikun prej datës 22-27 prill në Universitetin e Arteve, Amfiteatrin e Liqenit Artificial të Tiranës dhe në teatrin “Petro Marko” në qytetin e Vlorës.

Gjithashtu gjatë këtij festivali artistët e huaj dhe shqiptarë do mbajnë dhe master klase si një ndihmesë e madhe për artistët e rinj të cilët kanë mundësinë të marrin mësime nga artistë të shquar dhe me eksperiencë disa vjeçare.

”60 artistë do të performojnë gjatë 5 ditëve pranë Universitetit të Arteve, Amfiteatrit të Liqenit Artificial të Tiranës dhe teatrit “Petro Marko” në qytetin e Vlorës. Gjithashtu këta artistë do të mbajnë edhe Master-Class (falas) pranë Universitetit të Arteve për të gjithë studentët apo të interesuarit”, shprehet ministria e Kulturës Elva Margariti për edicionin e IV të këtij festivali.

Qëllimi i këtij festivali është të krijoj urat e bashkëpunimit mes artistëve shqiptarë dhe të huaj.

d.ba./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    A po e menaxhon siç duhet qeveria pandeminë e COVID-19?

Komento


×

Lajmi i fundit

John

Tiranë, motori përplas 8-vjeçarin me biçikletë te kryqëzimi i 21 Dhjetorit