Humbi jetën me djalin në aksident, nëna 25-vjeçare vetëm 20 ditë me patentë! Bashkia Berat riparon kangjellat: Shërbenin vetëm për këmbësorët

Një ditë pas aksidentit tragjik, ku nënë e bir humbën jetën pas rënies në lumin Osum, Drejtoria e Shërbimeve pranë Bashkisë Berat ka filluar punën për riparimin e kangjellave në anë të trotuarit të rrugës urbane "Antipatrea", ku makina që po drejtonte 25-vjeçarja ra në lumë.

Një nga specialistët, punonjës i mirëmbajtjes në Bashkinë Berat, Kosta Angjeliu shprehet se kangjellat në anë të trotuarit kanë funksion mbrojtës për këmbësorët, jo për automjetet. Ai thotë se barrierat metalike vendosen vetëm në rrugë nacionale, autostrada dhe jo këtu në mes të qytetit.

"Unë në ndërtim kam 43 vjet punë. Janë thjesht kangjella, kjo nuk përballon rrugën nacionale, janë vetëm për këmbësorin. Janë të nevojshme, kjo nuk shërben barrierë për makinat. Mos duhej më të forta? Jo jo këto janë normale, kështu bëhen. Barrierat bëhen kur nuk ka trotuar. Kjo pjesa më parë ka qenë me hekur, u bë me parmak betoni, pastaj koha evoluoi dhe u bë këto që janë sot. Kanë funksion vetëm për këmbësorin, nuk është barrierë që mund të vendoset në një autostradë", tha ai. 

Sipas burimeve nga Policia Rrugore në Berat mësohet se aksidenti është shkaktuar si pasojë e humbjes së  kontrollit nga ana e drejtueses së mjetit dhe paaftësia e saj për të manovruar me mjetin pasi sipas burimeve po të ekspertëve qarkullimit 25-vjeçarja kishte vetëm 20 ditë që kishte marr patentën. Ndërsa sipas ekspertizës mjeko ligjore vdekja është shkaktuar nga mbytja, pas një qëndrimit për një kohë të gjatë në ujë.

Klaudia Xhaferaj dhe djali i saj 6-vjeçar, nënë e bir janë përcjellë sot për në banesën e tyre të fundit. Familjarë, miq e të afërm të familjes Xhaferraj, kanë përcjellë në orën 13:00 akt-mortet e dy viktimave të aksidentit në varrezat e Burdulliasit.

Komshinj të viktimave shprehen se Klaudia ishte një vajzë e edukuar, një nuse shembullore dhe kishte një familje e rregullt.

25-vjeçarja Klaudia Xhaferaj humbi jetën një ditë më parë me të birin, teksa po ktheheshin nga shkolla, por për fat të keq makina me të cilën po udhëtonin përfundoi në Lumin Osum. Report Tv siguroi videon e aksidentit, ku shihet se shkak i aksidentit ka qenë një parakalim i gabuar i të resë, e cila në tentativë për t’iu shmangur një kamioni përfundoi në lumë.

Qytetarët bënë përpjekje për t’i nxjerrë nga makina, pasi kjo e fundit përfundoi në lumë, por pa rezultat, pasi fatkeqësisht nënë e bir u mbytën.

VIDEO nga momenti i perplasjes me kangjellat dhe dy viktimat

 

 
25-vjeçarja Klaudia Xhaferaj dhe djali i saj

Rendit zhvillimet sipas orarit:
Ora 14:37
Aksidenti tragjik në Osum, përcillen në banesën e fundit 25-vjeçarja dhe i biri! Flet fqinja: Ende nuk e besoj që kanë vdekur, u tronditëm shumë

 

Pas aksidentit tragjik që ndodhi dje në ujërat e lumit Osum ku humbën jetën 25-vjeçarja Klaudia Xhaferaj dhe djali i saj 6-vjeçar, nënë e bir janë përcjellë sot për në banesën e tyre të fundit. Familjarë, miq e të afërm të familjes Xhaferraj, kanë përcjellë në orën 13:00 akt-mortet e dy viktimave të aksidentit në varrezat e Burdulliasit.

Komshinj të viktimave shprehen se Klaudia ishte një vajzë e edukuar, një nuse shembullore dhe kishte një familje e rregullt.

"Ishte një vajzë e mirë, i respektonte të gjithë në lagje, kishin blerë një shtëpi këtu në lagjen Çlirim, pas ardhjes nga emigrimi të bashkëshortit të Klaudias, Gjergji Xhaferraj. Lajmin e morëm vesh nga mediat dhe u tronditëm shumë. Klaudia dhe fëmijët vinin çdo ditë dhe blinin në dyqanin tim, ende edhe sot nuk e besoj që kanë vdekur", shprehet Fizja, shitësja e dyqanit ushqimor të lagjes.

 

SI.E./A.M./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Iris: 29/06/2022 02:35

  Z.Angjeliu duket qe ka nje horizont te kufizuar ne lidhje me praktikat boterore per vendosjen e barrierave metalike.Ketu ku jetoj une,ka plot liqene e ponde e kanale ne te gjithe qytetin dhe kudo ku rruga eshte afer ujit jane vendosur barriera metalike edhe pse kane,ose jo trotuar anash,apo peme ne ane te bregut,edhe pse jane //ne mes// te qytetit.Por natyrisht qyteti ku jetoj,nuk mund te krahasohet ne bukuri me Beratin.Dhe ne nje qytet si Berati kangjellat dekorative kane me hijeshi se barrierat e rendomta.S.d.q,ne ate zone,ne ate rruge buze lumit,kur masat mbrojtese diktohen nga estetika e qytetit,minimalja qe mund te beni per te evituar aksidente te ngjashme,do te ishin tabela per shpejtesi shume te ulet per gjate gjithe gjatesise te atij segmenti.

  Përgjigju
 • Bexhet: 28/06/2022 19:26

  Ne cdo vend te botes sapo merr patente e ke me detyrim te ngasesh makine me cilindrat te vogel. Vetem ne shqiperi qe ta blen makinen babi,burri osé dashnori shikojme njerez qe sa marrin patente te ngasin Mercedes apo bmw ago range rover. Faji i shtetit per kontrolle me te shumta por edhe faji i atyre qe ja blejne e pastaj qajne.

  Përgjigju
  • Lezha: 29/06/2022 11:32

   O Bexhet Po Pse thu kudo ne bote e ke me dyterim me pase makine me cilindra te vegjel. Aty ku jetoj Une Manchester ( Britania) nuk ashte me dyterim . Pse flisni Si mas qefit per rrezikun e dikujt. Sikur ato mbrojtse te ishin te forta ajo vajze,grua, nene dhe femija I saj do ishin ne shpij te tyre tani. Pse duhet ta cilesosh se Kush Ja ka blere makine, ne nuk po diskutojm se kush bleu makinen Por per sigurine e rrugeve dhe vdekjen e personave te pafajshem.

  • A. N.: 29/06/2022 08:06

   Nji mut eshte puna e cilindrates nqs aty barrieren qe kane vene e thyen edhe me biciklete.

 • Faiku: 28/06/2022 18:45

  Bashkia thote vetem per kembesoret kangjellat. Ahahah hajde hajde. Mendoj se ne ate vend duhet te jene edhe per makinat sidomos mbas ketij rasti?? Apo varja.

  Përgjigju
 • grigori: 28/06/2022 16:51

  Rast i dhimshem dhe i turpshem, si ka mundesi qe kjo nene e cila ka mare patenten dhe eshte fillestare te mari femijen ne makine... Nuk dime patenten e mori me zotesi apo ja dhane.... Ku shkon me ate shpejtes dhe me ate parakalimte gabuar.. Te gjitha i mori me vete bashke me femijen e mjere.... Flasin njerez flasin dhe "ekspertet e politikes si idjoti ARTUR SULCE ne nje tv..... Ajo po ecte ngadale thot" eksperti"por kangjellat e kane fajin qe nuk e mbajten... Shikoni cfar idjoti nuk thote shyqyr qe ne trotuar nuk kish njerez se do ti kish vrare o idjot fshatar i trashe.... Ku ke pare qe ne mes te qytetit te vendose barjera mbrojtese o shpellar i Skraparit qe te beri partia ekspert.

  Përgjigju
 • Pa emer: 28/06/2022 15:10

  Nigjo ti shkodra ty i her te vij turp qe flet me kyt fjalor ,,, ishalla nuk e provon se cfar do thot te kesh nje femij 6 vjec te vdekur ne shtepi dhe nusen ... mandej te tregoj un a flet apo jo keshtu ... turp per ty !!

  Përgjigju
  • O pa emer: 28/06/2022 16:32

   Mos te duket ndonje cudi ca ka then shkodra se tesh 70% te grave te martuara i ke me dashnor shkruaj andej shkruaj ketej sa ne tik tik video . Cudi nuk esht asnje gje

 • Arbërori: 28/06/2022 14:49

  Shtet vrasës i popullit të vet ….

  Përgjigju
 • Hasan Pordha: 28/06/2022 14:01

  Cfare justifikimesh jane keto kur ne ure kalonin jo vetem makina por edhe kamiona? Cdo te thote Bashkia e Beratit me ato qe thote barierat metalike vendosen ne autostrada etj per te justifikuar njerezit totalosht te paafte qe punojne atje dhe qe paguhen me taksat tona. Shpreh mgushullimet me te sinqerta per dy jetet e humbura qofte i lehte dheu.

  Përgjigju
  • O i mençur: 28/06/2022 14:25

   Nuk eshte ure o i mençur , eshte rruge normale ku kalojne makina . Jeni bere te gjithe si ata qe pyesin sa kushton ne facebook hahahaahah

 • Shkodra: 28/06/2022 13:56

  20 dit me patent e hyn ne paralalim ne kthes . Dhe me cel ne dor do ket qen se pa burr ne shpi diku ka dasht me gjet ngrohtesi

  Përgjigju
  • Tturi: 28/06/2022 14:41

   Shkodra duhet te jesh familje k*rve dhe nuk te ben pershtypje qe vdiq nje vajze e re dhe nje femije por komenton se cilin kishte dhe jo ne shtepi , jo familje k*rve por kry*kurve duhet te jesh o barbon i rendomte !

  • Besnik: 28/06/2022 14:16

   Sa njeri i ulët duhet të jesh të bësh një koment të tillë?

  • Lezha: 28/06/2022 14:06

   Po Pse more Shkodra e gjykon ate tjetrin, a ishe ti ne makine me te dhe e pave ate me telefon ne dore?? Ajo thjesht mund te keq qene e smure, gabim njerzore, ose gabim eksperince si cdo ne kur kemi marre pantenten per here te pare! Aty kane humbur jeten 2 persona ne nje moshe Shume te re. Ne nuk duhet te gjykojm, sepse dashuria e asja gruaje per femijen e vet eshte shumeee mbi paragjykimin tend.

 • gjoni: 28/06/2022 13:45

  Te investigohet kush ia ka dhene patenten. Rreziku mund te ndodhe edhe tek nje shofer me pervoje por në Lezhë dhe Shkodër patentat blihe me para.

  Përgjigju
 • liku: 28/06/2022 13:28

  Po te zbatohen rregullat e qarkullimit brenda qytetit me 20 ose 30 km.ne ore sa e ka tabela e shpejtesis nuk do ndodhte nje aksident i tille

  Përgjigju
  • A. N.: 28/06/2022 14:31

   Po te kishte halla koqe do e therrisnim xhaje.

 • Sondazhi i ditës:

  Kuvendi miraton ndërtime strategjike në zonat e mbrojtura, si e vlerësoni?×

Lajmi i fundit

Deti i Kuq/ Grupi Houthis sulmojnë një anije amerikane

Deti i Kuq/ Grupi Houthis sulmojnë një anije amerikane