Kontrollet për drogë në Dukagjin, nënkomisari bie në humnerë, nxirret pas 12 orësh! Dështon helikopteri shqiptar, KFOR dërgon policin te Trauma! VIDEO nga momenti shpëtimit

SHKODËR- Operacioni për kërkimet e parcelave të kanabisit në zonat e thella të Dukagjinit i kushtuan shumë nënkomisarit Rrok Frroku, 54 vjeç, i cili u rrëzua në humnerë për shkak të terrenit mjaft të thepisur.

Ngjarja u regjistrua ditën e djeshme në mesditë rreth orës 12:00 dhe në ndihmë i kanë shkuar menjëherë forcat blu me disa grupe të RENEA-s dhe me ekipe mjekësore të cilat bënë të mundur nxjerrjen e tij nga humnera në një terren ku mund të ulej helikopteri.

Pas dy tentative të helikopterit shqiptar për të shpëtuar efektivin e policisë të cilat dështuan për shkak të terrenit të thyer është kërkuar ndihma e KFOR. Helikopteri i KFOR bëri të mundur transportimin e tij drejt spitalit të Traumës në Tiranës.  

Nënkomisari Frroku ka tre brinjë dhe njërën këmbë të thyer. Policia njofton se nëse do të jetë e nevojshme efektivi do të dërgohet jashtë shtetit për mjekim më të specializuar.

1653748974_FRROKI.jpg

Rendit zhvillimet sipas orarit:
Ora 15:50
VIDEO/ Momenti i shpëtimit të efektivit të policisë, Helikopteri i KFOR e nxjerr nga humnera efektivin e policisë, 3 brinjë e një këmbë të thyer

Pas disa orësh, një helikopter i KFOR ka bërë të mundur transportimi e efektivit të Policisë, Rrok Frroku nga zona e Dukagjinit drejt spitalit të Traumës në Tiranë. Gazetari i Report TV, Ergys Kavaja, raporton se efektivi ka tre brinjë dhe njërën këmbë të thyer. Pas dy tentative të helikopterin shqiptar për shkak të terrenit të thyer është kërkuar ndihma e KFOR të cilët kanë sjellë një ekip të specializuar për transportimin e efektivit të Policisë.

"Falë ndihmës së KFOR-it u mundësua transportimi me helikopter, drejt Spitalit Ushtarak Tiranë, i oficerit të Policisë, i cili, si pasojë e terrenit shumë të vështirë me një shkallë të lartë rrezikshmërie, në një zonë malore të fshatit Shosh, Dukagjin u rrëzua dhe ra në humnerë, një ditë më parë. Oficeri i Policisë u rrëzua gjatë kontrollit në terren së bashku me grupin e kontrollit, në kuadër të planit të masave për kontrollin e territorit, për goditjen e veprimtarisë kriminale të kultivimit të bimëve narkotike.

Me interesimin e drejtpërdrejtë të Drejtorit të Përgjithshëm të Policisë së Shtetit Gledis Nano, u bë e mundur që një helikopter i KFOR-it në Kosovë, të nisej me urgjencë nga Kosova në drejtim të Dukagjinit. Pavarësisht shkallës së lartë të rrezikshmërisë për ta tërhequr oficerin e plagosur, në helikopter, falë profesionalizmit të ekipit të helikopterit të KFOR-it dhe ndihmës së një grupi special të RENEA-s, u bë e mundur transportimi i oficerit të Policisë nga zona e rrezikshme ku kishte rënë, drejt Spitalit Ushtarak Tiranë.

Oficeri i Policisë i është nënshtruar menjëherë një trajtimi të specializuar mjekësor. Drejtori i Përgjithshëm i Policisë së Shtetit ka kërkuar nga ekipi i Spitalit Ushtarak Tiranë, ofrimin e të gjitha shërbimeve të specializuara, dhe në rast nevoje transportimin e oficerit të Policisë për kurim, jashtë shtetit. Policia e Shtetit falënderon KFOR Kosovën për ndihmën e çmuar dhe gatishmërinë e shprehur duke dërguar menjëherë helikopterin, Shtabin e Përgjithshëm të Forcave të Armatosura të Republikës së Shqipërisë, i cili iu përgjigj gjithashtu menjëherë kërkesës për të vendosur në dispozicion të forcave të Policisë, një helikopter, por për shkak të terrenit mjaft të vështirë nuk mund të bëhej e mundur  tërheqja e oficerit të plagosur nga vendi deri ku kishin mundur ta nxirrnin me krahë shërbimet e Policisë dhe të ekipit të urgjencës mjekësore. Policia e Shtetit falënderon edhe aktorët e tjerë si Ambasada italiane në Tiranë dhe kolegët italianë që shprehën gatishmërinë, për të na ndihmuar për situatën e krijuar", njofton policia.

A.M./SI.E./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Hiu: 29/05/2022 09:09

  Bravo çunat e saje qorrit. Shkoni deri ne maje te malit per droge kur ate e keni neper qytete me tonelata. Rrace e keqe

  Përgjigju
 • Robinsson: 28/05/2022 17:09

  Duhet që cdo polici qarku të kete një helikopter minimumi në sherbim të policise se secilit qark ! Policia duhet ti rritet rroga se u doli shpirti maleve , shesheve , deteve

  Përgjigju
 • Scutari: 28/05/2022 16:42

  Shërim të shpejtë i urojmë!! Shteti të investojë në pajimet e policëve në operacione!

  Përgjigju
 • Drini: 28/05/2022 16:19

  Shpenzimet per aviona na duhen per te pa ndeshjen Liverpul - Real

  Përgjigju
 • Bebi: 28/05/2022 16:07

  E kane mallkuar fshataret se i ka len pa buke

  Përgjigju
  • Polici: 28/05/2022 16:54

   O te lent zoti pa buk dhe sakat ty o idiot i mesjetes.

 • Shpellari: 28/05/2022 16:03

  Nuk e kuptoj ku eshte nevoja qe ta kerkojne kanabisin neper cepe humnerash nderkohe qe ka dale sheshit e nuk ka ngelur pellembe toke pa u mbjellur.

  Përgjigju
 • Piku: 28/05/2022 15:06

  Bravo cuna per sakrificen. Zoti ua shperblefte edhe sherim te shpejte nenkomisarit.

  Përgjigju
 • Dori: 28/05/2022 12:59

  Sikur te kish qen nje qeveritar per 10 minuta do shkonte helikopteri....esht polic dhe nuk ja vlen shpenzimi

  Përgjigju
 • Sondazhi i ditës:

  A i përballoni dot pushimet e verës me rritjen e çmimeve?×

Lajmi i fundit

John

Ukraina shkëput lidhjet diplomatike me Sirinë