Aktakuzat ndaj Thaçit, Plaka: Tentativë për të njollosur emrin e UÇK-së! Presidenti do të vijë në zgjedhjet e reja

Për analistin Armand Plaka, i gjithë procesi mbi konfirmimin e aktakuzave ndaj Presidentit Hashim Thaçi nga gjykata e Hagës është një tentativë për të njollosur emrin e UÇK-së.

Ai beson në pafajësinë e Presidentit si dhe të figurave të tjera politike që po përballen me të njëjtën akuzë.

Ndërkohë për emërimin e Presidentes Vjosa Osmani pas dorëheqjes së Thaçit, Plaka u mbështet deklaratën e Vetëvendosjes se në krye të shtetit do të vendoset një person që do të dalë nga zgjedhjet e reja.

"Serbia nuk po vendoset në bankën e të akuzuarit ndaj hedhim dhe dyshime mbi procesin. Përtej bindjes për pafajësinë e Thaçit dhe të tjerëve. Deri më tani ka mbajtur një qëndrim të drejtë dhe dinjitoz. Nga e gjitha kjo do të dalë një bllof. E gjitha kjo dëmton imazhin e Kosovës dhe të shqiptarëve. Është një vepër që tenton të njllosë emrin e UÇK-së. Është e pritshme dhe është në Kushtetutën e Kosovës. Do të doja sot të theksoja deklaratën e Vetëvendosjes ku e nisën me vendin vakant të Presidentit. Vetëvendosje bënte thirrje që një President i vërtetë që do prezantojë Kosovën do të vijë me zgjedhjet e reja" - tha Plaka.

Analisti Plaka deklaroi se tani është momenti që të gjithë shqiptarët të solidarizohet dhe të mbështesin Kosovën, pasi ky zhvillim ka tronditur të gjithë shoqërinë.

"Është shumë e rëndë. Paramendoj se Thaçi se që prej kësaj kohe, do të ketë pasur kohë që të ketë marrë masat e nevojshme ligjore. Është një barrë e rëndë për shtetin kosovar për të mbështetur Presidentin e vetë pa paragjykuar këtë proces. Është një rast i rrallë, por kjo pritej që të gjithë Shqipëria të lejë pas të gjithë mosmarrëveshjet dhe të vendosim përpara interesin kombëtar. Është lënë në plan të dytë mbrojtja individuale e këtyre emrave. Është theksuar besimi në kauzën e drejtë të UÇK-së. Përtej Haradinajt, nuk kemi asnjë ambicie të tjerë për tu bërë President. Nuk është momenti i duhur por duhet të solidarizohemi me këtë sfidë të re që po përballen kosovarët. Vetëm pas 45 ditësh do të sqarohet kjo pjesë" - tha Plaka.

E.M./r.k./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Arrestimi i mjekut, a po bëhet sa duhet për të luftuar korrupsionin në sistemin shëndetësor?×

Lajmi i fundit

‘Narcos-i’ i Greqisë, shkatërrohet karteli i drogës shqiptaro-grek! Autoritetet zbuluan plantacionin 40 hektarësh, 11 ton hashash të sekuestruar  

‘Narcos-i’ i Greqisë, shkatërrohet karteli i drogës shqiptaro-grek! Autoritetet zbuluan plantacionin 40 hektarësh, 11 ton hashash të sekuestruar