Aktivizohet sistemi i mbrojtjes ajrore në Krime

Aktivizohet sistemi i mbrojtjes ajrore në Krime

1669368348_4.PNG

Sistemi i mbrojtjes ajrore është aktivizuar në qytetin Armiansk në Krime, ka cituar agjencia e lajmeve TASS të ketë thënë një kryebashkiak lokal.

Rajoni jugor i Ukrainës u aneksua nga Rusia në vitin 2014 dhe mbetet nën kontrollin e Moskës, raportojnë mediat e huaja.

Ukraina, e cila ka më shumë armë me rreze të gjatë, duket se ka kryer sulme ndaj objektivave ushtarake në Krime muajt e fundit. 

Në tetor, anija kryesore ruse e Detit të Zi ka të ngjarë të jetë dëmtuar në një sulm me dron në portin e Krimesë të Sevastopol. 

Moska e konsideron gadishullin si rus, por Ukraina ka sinjalizuar se dëshiron të rimarrë territorin. 


Lajmi kryesor:

Lufta ne Ukrainë/ Putin u drejtohet nënave të ushtarëve: Mos i besoni internetit dhe TV! Në Kiev, 50% e shtëpive janë pa energji elektrike


S.S/Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Mendoni se Samiti i BE në Tiranë do përshpejtojë integrimin?×

Lajmi i fundit

LIVE -Rama në Bruksel: I dhamë Europës buzëqeshje dje! Liderët ishin më mirë se kur mblidhen në kryeqytetet depresive

LIVE -Rama në Bruksel: I dhamë Europës buzëqeshje dje! Liderët ishin më mirë se kur mblidhen në kryeqytetet depresive