Aktorët e Hollywood i dhanë jetë 'filmit' më të bukur në Uells! S'u interesonte aspak futbolli para pak vitesh

Aktorët e Hollywood i dhanë jetë 'filmit' më të bukur në Uells! S'u interesonte aspak futbolli para pak vitesh

Ryan Reynolds dhe Rob McElhenney

Historia shkruhet edhe nëse nuk fiton trofe madhorë, edhe nëse nuk je në elitë apo nëse emri yt nuk është fort i dëgjuar. Mjafton që të arrish diçka, qoftë edhe për një komunitet të vogël. Kjo është historia e pabesueshme e një klubi, Wrexham AFC, që ka përfunduar në faqet e para të gazetave jo vetëm në Angli.

U përpoqëm të përmbledhim dekadën e çmendur të fundit të Wrexham AFC, i cili arriti ngjitjen në Ligën e Dytë pas 15 vitesh.  Në gusht 2011, pas një kërkese nga Liga për pagesën e një garancie prej 250,000 paund për regjistrimin e klubit në kampionat dhe pa një ofertë prej vetëm 150,000 paund nga pronarët, tifozët mblodhën 100,000 £ në vetëm 7 orë dhe arritën të shpëtojnë klubin nga zhdukja.

Po atë vit, klubi kalon në duart e tifozëve, të cilët bëhen kështu pronarë të tij. Në nëntor 2020, aktorët e Hollywood Ryan Reynolds dhe Rob McElhenney bënë një ofertë për të blerë klubin. Megjithatë, duke qenë se mbështetësit janë pronarë, dakord për transferimin duhet të vijë nga shumica e 2000+ anëtarëve të grupit mbështetës. Me 98.6% të preferencave, dy aktorët amerikanë marrin dritën jeshile për blerje, duke premtuar një investim prej 2.5 milionë eurosh në lojtarë dhe infrastrukturë.

Nga ai moment, pika e fundit e kthesës: FX (kompani amerikane në pronësi të Disney) prodhon një dokumentar të titulluar “Welcome to Wrexham”, suksesi i të cilit gjeneron 3.2 milionë paundë të ardhura. Dokumentari gjeneron një rritje prej rreth 800 mijë ndjekësve (më shumë se 1000%) të klubit në profilet e tij sociale. Popullariteti i arritur lejon Wrexham të rrëmbejë marrëveshje tregtare nga gjigantë të tillë si Expedia dhe TikTok. Numri i abonentëve trefishohet: nga 2600 në 2019 në 6800 në 2022 Wrexham apelon për TV me pagesë aq shumë sa që më shumë se 10 ndeshje transmetohen drejtpërdrejt pavarësisht se klubi luan në ligën e 5-të.

Nëse kësaj i shtojmë rinovimin e vazhdueshëm të stadiumit, kemi një ekzaminim të plotë se si ëndrra e Wrexham u realizua falë parave të dy milionerëve që arritën të përfshinin të gjithë komunitetin pa pasur nevojë të bënin domosdoshmërisht zgjedhje të tjera. Disa ëndërrojnë Premier League, por tani për tani Uellsi po shijon Ligën e Dytë të merituar.

S.DH/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Ndryshe nga biznesi i vogël profesionet e lira do të tatohen, si ju duket?×

Lajmi i fundit

Ndarja nga jeta e Giorgio Napolitanos, mesazh ngushëllimi nga Begaj: Shqiptarët do ta kujtojnë gjithmonë për mbështetjen e tij në rrugën drejt BE

Ndarja nga jeta e Giorgio Napolitanos, mesazh ngushëllimi nga Begaj: Shqiptarët do ta kujtojnë gjithmonë për mbështetjen e tij në rrugën drejt BE