Aktori i James Bond, Sir Sean Connery vdes në moshën 90-vjeçare

Sean Connery

Sean Connery, aktori skocez më i njohur për portretizimin e tij për James Bond, ka vdekur në moshën 90 vjeç. Djali i tij, Jason, tha se ai kishte vdekur i qetë në gjumë, pasi ishte "keq për ca kohë".

Jason Connery, gjithashtu një aktor, tha se babai i tij vdiq brenda natës ndërsa ishte në Bahamas pranë familjes.

"Ne të gjithë jemi duke punuar për të kuptuar këtë ngjarje të madhe , edhe pse babai im nuk ishte mirë për ca kohë," i tha ai BBC. "Një ditë e trishtuar për të gjithë ata që e njihnin dhe e donin babanë tim dhe një humbje e trishtuar për të gjithë njerëzit në të gjithë botën që gëzuan dhuratën e mrekullueshme që ai kishte si aktor."

Lindur në Thomas Sean Connery në 1930, ai u rrit në zonën e ashpër Fountainbridge të Edinburgut dhe la shkollën në moshën 14 vjeç për të punuar si shitës qumështi për Co-op. Në 1948, ai u bashkua me Marinën Mbretërore, por më vonë u lirua për arsye mjekësore. Ai filloi bodybuilding në moshën 18 vjeç, dhe mori punë si model i jetës, në mesin e shumë punëve, dhe hyri në konkursin Z. Universe në 1953, megjithëse nuk fitoi.

Midis arritjeve të Connery përfshihen një Çmim Akademie, dy Çmime BAFTA (njëra është një BAFTA Academy Felloëship Aëard) dhe tre Golden Globes, duke përfshirë Çmimin Cecil B. DeMille dhe një Çmim Henrietta. Ai mori një çmim për arritjet e jetës në SH.B.A. me një Qendër Nderi Kennedy në 1999.

Filmat e tij më të njohur përveç rolit të James Bond në 007  janë The Untouchables, Indiana Jones and the Last Crusade, The Rock , Finding Forrester, First Knight, The League of Extraordinary Gentlemen 

Connery u bë kalorës nga Mbretëresha Elizabeth II në një ceremoni  në Holyrood Palace në Edinburg më 5 korrik 2000.

r.k./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    A duhet të hetohen gjyqtarët e prokurorët e larguar nga Vettingu?

Komento

Komente

  • LORA: 01/11/2020 08:33

    Sean Connery i la botes nje bukuri te plote ne artin kinematografik. R.I.P artist i madh.

    Përgjigju


×

Lajmi i fundit

John

Shifrat e INSTAT/ Industria e turizmit ende nën 'kthetrat' e pandemisë, ‘lulëzon’ ndërtimi e industria, rritet prodhimi e punësimi