AKU kontroll në kufi bimëve të importuara, Ministria e Bujqësisë: Të shmangen sëmundjet dhe parazitët

Të gjitha bimët dhe produktet bimore që importohen nga jashtë, fillimisht do të kontrollohen në pikat kufitare nga AKU, me synim parandalimin e futjes në Shqipëri të sëmundjeve e parazitëve të ndryshëm. Kjo masë është parashikuar në ndryshimet e propozuara nga Ministria e Bujqësisë në ligjin për mbrojtjen e bimëve.                            

“Synohet që monitorimi dhe kontrolli i sëmundjes dhe dëmtuesve për bimë të caktuara që importohen apo eksportohen të bëhen në mënyrën e duhur dhe të dokumentohen masat. Kemi parasysh që kur flasim për importet kontrolli i parë të bëhet në pikën kufitare dhe në raport me protokollet e përcaktuara të merren masat përkatëse. Po aq e rëndësishme është edhe se çfarë ndodh në nivel ferme, pra të minimizojmë të përhapjen e sëmundjeve”, u shpreh drejtori i politikave të bujqësisë dhe sigurisë ushqimore në Ministrisë së Bujqësisë, Irfan Tarelli.

Një masë e tillë sipas drejtorit të përgjithshëm në Ministrinë e Bujqësisë Irfan Tarelli është e rëndësishme edhe për produktet që ne eksportojmë pasi janë më të sigurta.

“Shqipëria është një vend që ka një dinamikë për importin e produkteve bujqësore për materialin mbjellës, por edhe për eksportin e tyre. Publiku është në dijeni që sasitë e eksporteve janë rritur në mënyrë të ndjeshme”, tha Tarelli.

Këto ndryshime ligjore që pritet të minimizojnë përhapjen e sëmundjeve tek bimët në vend, janë pozitive edhe për fermerët thotë Tarelli.

Përfituesi i drejtpërdrejtë është fermeri në këtë rast pasi sëmundja apo dëmtues shfaqen në moment kultivimi por jo vetëm dhe nëpërmjet përmirësimit të këtyre masave krijohet mundësia që fermeri të minimizojë dëmet dhe humbjet në nivel ferme”, u shpreh për Report TV Tarelli.

Projektligji me të gjitha këto ndryshime është depozituar në kuvend dhe pritet që të shqyrtohet në komisionet parlamentare.

/KT/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Kuvendi kërkon që Greqia të heqë ligjin e luftës, si e vlerësoni?×

Lajmi i fundit

Lezhë/ Aksidenti i frikshëm në superstradë, përplasen 2 makina! Njëra përfundon në parkingun e lokalit e dëmton 8 të tjera

Lezhë/ Aksidenti i frikshëm në superstradë, përplasen 2 makina! Njëra përfundon në parkingun e lokalit e dëmton 8 të tjera