Akullore shtëpie me shtresa biskotash nga zonja Albana

Akullore me shtresë biskote

Përbërësit:

  • 500 ml pana
  • 400 gr qumësht i kondensuar
  • 2 bustina vanilje
  • 200 gr çokollatë e zezë
  • 300 gr biskota

Përgatitja:

Rrahim panën e ftohtë me rrahës elektrik, shtojmë qumështin e kondensuar dhe vaniljen dhe i rrahim derisa të krijohet një masë homogjene. Më pas shtojmë çokollatën e grirë imët. Vendosim në një tavë një membranë kuzhine duke lënë shumë pjesë jashtë nga anësoret. Shtrojmë shtresën e biskotave, përsipër kremin dhe sërish një shtresë biskota. E mbulojmë sipërfaqen e sipërme me membranën e kuzhinës dhe e vendosim akulloren me biskota në frigorifer në ngrirje për 4-5 orë.

MC/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    A besoni se SPAK do të bëjë drejtësi për 21 janarin?×

Lajmi i fundit

CNN: Javët e fundit alarm për një komplot iranian për të vrarë Trump

CNN: Javët e fundit alarm për një komplot iranian për të vrarë Trump