Spiropali i përgjigjet Alibeajt: Hamendjet për të vrarë të vetëvrarin Lul janë pa asnjë bazë

Spiropali i përgjigjet Alibeajt: Hamendjet për të vrarë të vetëvrarin Lul janë pa asnjë bazë

1709327899_spiropali.jpg

Partia Socialiste ka reaguar pas akuzave të Enkeledj Alibeajt për pazar mes Rithemelimit dhe PS-së. Deputetja Elisa Spiropali thotë se nuk kanë se çfarë të negociojnë fshehurazi, ndërsa hamendësimet për të vrarë të vetëvrarin Lulzim janë hamendësime pa asnjë bazë. Spiropali nënvizon se nuk kanë penguar ngritjen e komisioneve hetimore dhe se kanë refuzuar pseudo-komisione në shkelje të Kushtetutës.

Duke u ndalur te Komisioni i Reformës Zgjedhore, Spiropali thekson se: Komision Bipartizan me shumë Partiskanë ku secili do të nxjerrë nga qeleshja e vet një reformë sipas oreksit të vet, nuk kemi se si gënjejmë veten se bëhet dot.

‘Partia Socialiste nuk ka çfarë negocion fshehurazi me opozitat kuvendore. Hamendjet mediatike lidhur me një negociatë sipas disave për të qetësuar harbimin e rrugicës së dëshpërimit apo sipas disa të tjerëve për të vrarë të vetëvrarin Lul janë pa asnjë bazë.

Konkretisht:

1. Ne kurrë s’kemi penguar ngritjen e komisioneve hetimore, po bazuar në udhërrëfimet e Gjykatës Kushtetuese kemi refuzuar të votojmë për pseudo-komisione në shkelje të Kushtetutës. Çdo kërkesë për komision hetimor brenda kornizës kushtetuese është i mirëseardhur.

2. Sa për Komisionin e Reformës Zgjedhore opinioni ynë është publik dhe është shprehur ka kohë edhe nga vetë kryeministri. Thelbi është i thjeshtë fare: Komision Bipartizan me shumë Partiskanë ku secili do të nxjerrë nga qeleshja e vet një reformë sipas oreksit të vet, nuk kemi se si gënjejmë veten se bëhet dot.

Kështu që edhe po të donim të negocionim gjësendi me rrugicën e dëshpërimit nuk do ta gjenim dot çfarë mund të ishte, ndërkohë që në Parlament ne shkojmë për të votuar ligje, ndërsa opozitat për t’i debatuar ato me ne. Kur opozitat s’duan të debatojnë po të harbojnë, ne votojmë dhe vazhdojmë punët e tjera. Kaq është e gjitha dhe megjithë keqardhjen e madhe për degradimin e opozitave, nuk kemi asnjë mundësi t’u vijmë në ndihmë as atyre që ulërijnë nga pagjumësia, as atyre që flasin në gjumë.’- shkruan Elisa Spiropali.


Lajmi kryesor:

Kaosi në Kuvend drejt fundit? Nikolla ul në tryezë palët! Bardhi pranon për Report Tv diskutimet! Alibeaj: Pazar! I përgjigjet Spiropali


M.Q./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    A duhet miratuar rezoluta anti-korrupsion e propozuar nga PS?×

Lajmi i fundit

Elsa Lila përfundon rrugëtimin e saj në 'Ferma Vip'! Çiljeta Me kë do rri unë, lereni edhe pak ditë

Elsa Lila përfundon rrugëtimin e saj në 'Ferma Vip'! Çiljeta Me kë do rri unë, lereni edhe pak ditë