Akuzohen për trafikim të qenieve njerëzore, arrestohen 2 shqiptarë në Belgjikë

Akuzohen për trafikim të qenieve njerëzore, arrestohen 2 shqiptarë në Belgjikë

Foto ilustruese

Dy shqiptarë në Belgjikë, një 34-vjeçar dhe një 44-vjeçar janë arrestuar pasi akuzohen për trafikim të qenieve njerëzore.

Mediat vendase shkruajnë se 2 shqiptarët kishin qëllim të lundronin nga Mbretëria e Bashkuar në bregdetin belg me gomone, më të cilën do të transportonin dymbëdhjetë emigrantë.

Ata u kapën në plazhin e De Panne, në fund të tetorit pas një bashkëpunimi midis autoriteteve policore britanike dhe Policisë belge. Megjithëse, të dy të arrestuarit kanë pohuar para gjykatës se ndodheshin aty për të peshkuar.

Me kërkesë të mbrojtjes, çështja u shty për 15 nëntor. Dhoma e këshillit në Bruges vendosi që dy shqiptarët të qëndrojnë në paraburgim.

"Ata tani do të merren përsëri në pyetje," tha avokati i dy shqiptarëve  Anthony Demol.

 

S.C/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Mendoni se duhet të ngrihet komisioni hetimor për çështjen McGonigal?×

Lajmi i fundit

Papa Françesku: Jam i gatshëm të takohem me Putin dhe Zelensky-n për të arritur një marrëveshje paqeje

Papa Françesku: Jam i gatshëm të takohem me Putin dhe Zelensky-n për të arritur një marrëveshje paqeje